Britská královna Alžběta II. ve čtvrtek podepsala zákon umožňující aktivaci článku 50 lisabonské smlouvy, na jehož základě bude zahájen proces odchodu Británie z Evropské unie.

Oznámil to předseda Dolní sněmovny John Bercow. Parlament schválil zákon v pondělí.

Podpis královny byl v zásadě jen formální záležitostí - žádný britský monarcha neodmítl podepsat jakýkoli zákon za posledních více než 300 let, upozornila agentura AP.

Britská vláda už několikrát oznámila, že článek 50 aktivuje do konce března. Až poté mohou začít dvouletá jednání mezi Londýnem a Bruselem o podmínkách odchodu ostrovního království z evropského bloku.

Premiérka Theresa Mayová v minulosti také několikrát uvedla, že je připravena v případě nespokojenosti s nabídnutými podmínkami odejít z jednání, aniž by měla v ruce konečnou dohodu.

Předseda Evropské rady Donald Tusk ve středu varoval, že by brexit bez dohody s EU poškodil především samotnou Británii. "Spousta otázek by zůstala nevyřešená," řekl Tusk.

Podle britského ministra pro brexit Davida Davise má britská vláda sice k dispozici analýzu dopadů případné absence konečné dohody, ta však byla vypracována ještě před loňským referendem o brexitu.

Ministerstvo pod jeho vedením žádný podobný posudek dopadů vypracovat nenechalo, neboť problematika zahrnuje "příliš mnoho proměnných a nejistot". S premiérkou Mayovou se ale Davis přesto shoduje, že žádná dohoda by pro Británii byla lepší varianta, než dohoda špatná.

Na skotské referendum není vhodná doba

Na druhé referendum o skotské nezávislosti nyní není ten pravý čas. Ve čtvrtek to řekla britská premiérka Theresa Mayová. Nebylo by podle ní správné, aby voliči o budoucnosti své země rozhodovali, aniž by znali konečné výsledky jednání o takzvaném brexitu - chystaném britském odchodu z Evropské unie. Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová v reakci uvedla, že blokování lidového hlasování by bylo nedemokratické.

"Nyní na to není správná doba," vzkázala Mayová do Edinburghu. Se Sturgeonovou o druhém referendu o nezávislosti nehodlá nyní vůbec začínat diskuzi. "Teď bychom měli spolupracovat, abychom vyjednali správnou dohodu pro Skotsko, správnou dohodu pro Spojené království," dodala Mayová.

Britská premiérka reagovala svým výrokem na pondělní prohlášení skotské vlády, která chce příští týden požádat skotský parlament o svolení, aby se mohlo konat nové referendum o nezávislosti. Plebiscit by chtěla uspořádat na konci roku 2018, případně začátkem roku 2019, tedy zřejmě ještě před koncem jednání o odchodu Británie z EU.

Hlasování ve skotském parlamentu se příští týden uskuteční, uvedl mluvčí Skotské národní strany (SNP) v reakci na slova premiérky Mayové.

Skotská první ministryně Sturgeonová uvedla, že blokování referenda ze strany Londýna by bylo "nedemokratické" a jen by dokazovalo, že Mayová má strach z rozhodnutí skotského lidu.