Potvrzení významu NATO, férovost obchodních dohod, přistěhovalectví či vztahy s Ruskem a mírový proces na východní Ukrajině dominovaly pátečnímu jednání amerického prezidenta Donalda Trumpa a německé kancléřky Angely Merkelové v Bílém domě. Oba státníci se osobně sešli poprvé. Donald Trump při setkání také zopakoval, že vůči přistěhovalectví zastává přísné postoje. Možnost přistěhovat se do země označil za výsadu a zdůraznil, že na prvním místě je bezpečnost Spojených států.

"Přistěhovalectví je výsada, nikoli právo. A bezpečnost našich obyvatel musí mít vždycky přednost, o tom se nediskutuje," řekl Trump na společné tiskové konferenci.

Trump v minulosti Merkelovou kvůli jejímu vstřícnému přístupu vůči uprchlíkům opakovaně kritizoval a upozorňoval na riziko, které s sebou otevření hranic běžencům přináší. V této souvislosti připomínal teroristické útoky v Německu, ve Francii či v Belgii.

Podpora NATO

Severoatlantická aliance je významnou obrannou aliancí, její členské státy ale musí spravedlivě přispívat na společnou obranu. Uvedl Trump dále na tiskové konferenci.

Zlepšení vztahů s Ruskem je důležité, nejdříve však musí být učiněn pokrok v mírovém procesu na východní Ukrajině. Prohlásila na konferenci Merkelová. Trump premiérku za její úsilí v hledání řešení na Ukrajině ocenil.

"Jde o bezpečnější a suverénní Ukrajinu na jedné straně, ale také o možnost opět zlepšit vztahy s Ruskem, pokud se tamní problémy vyřeší," řekla Merkelová. Dodala, že takzvaný minský mírový proces je pro to dobrým základem, ačkoli dosud nebylo dosaženo významného pokroku.

Trump v prezidentské kampani důležitost NATO zpochybnil. Prezident rovněž opakovaně kritizuje, že ne všechny členské státy přispívají dostatečně na obranu. Podle dohody by alianční státy měly do roku 2024 odvádět na obranu dvě procenta HDP. Nyní to většina zemí včetně Německa nebo Česka nesplňuje.

"Jsem ráda za potvrzení role NATO," řekla na společné tiskové konferenci Merkelová, podle níž to má pro Německo velký význam. I Spolková republika, která nyní na obranu dává asi 1,2 procenta HDP, bude podle ní své výdaje zvyšovat.

Zároveň německá kancléřka uvedla, že bezpečnost a obrana mají celou řadu aspektů. Patří k nim i rozvojová pomoc nebo podpora misí směrujícím ke stabilizaci států v Africe.

Řada zemí se k USA chovala neférově

Americký prezident dále hovořil o obchodu. Řada zemí se podle něj ke Spojeným státům v minulosti v obchodních vztazích nechovala férově. Poznamenal také, že je pro volný obchod, ten však zároveň musí být férový.

"Všechno, co chci, je férovost," uvedl Trump, podle něhož se vyjednavačům řady zemí, včetně Německa, dařilo se Spojenými státy vyjednávat jednostranně výhodné dohody. "Když se podíváte prakticky na jakoukoli zemi, s níž obchodujeme, tak ten vztah není zrovna takový, aby se dal nazvat dobrým pro naše zaměstnance," míní.

Trump si už před vstupem do úřadu dal za cíl narovnat výrazně zápornou obchodní bilanci Spojených států se zeměmi, jako je Čína, Mexiko či právě Německo. Nevylučuje přitom použití cel a dalších prostředků, aby toho dosáhl, což ostatní země zneklidňuje.

V pátek americký prezident svůj postoj zopakoval. Není podle něj možné, aby měly Spojené státy nevýhodné obchodní dohody. Konkrétně se zmínil o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA), která je podle něj pro USA hrozná.

Merkelová po schůzce uvedla, že oba státníci zastávali zájmy svých zemí. Zároveň si pochvalovala atmosféru jednání, v níž se podle ní oba snažili hledat kompromisy dobré pro Německo i pro USA.

"Je mnohem lepší mluvit spolu než mluvit o sobě," řekla kancléřka o návštěvě Bílého domu. Její cestu do Spojených států doprovázely komentáře médií o tom, že jednání kvůli vzájemným rozporům nebudou snadná. "Někdy je samozřejmě namáhavé dosáhnout kompromisu, k tomu nás ale zvolili," dodala.

V jednáních budou v dalších týdnech a měsících pokračovat experti obou zemí.

Do jakýchkoliv dohod by podle kancléřky ale musela být zapojená také Evropská unie. Čistě bilaterální obchodní dohodu s USA Merkelová nechce, na rozdíl od Trumpa, který takový model upřednostňuje.

Máme společné to, že nás odposlouchávali

Trump i Merkelová mají nejspíš společné to, že je odposlouchávala administrativa bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy, tvrdil v pátek současný šéf Bílého domu. Stejně jako v minulých dnech však Trump svá tvrzení nedoložil.

"Pokud jde o odposlouchávání bývalou administrativou, máme alespoň něco společného, možná," poznamenal Trump na společné tiskové konferenci s Merkelovou k pobavení novinářů.