Jeden z nejmocnějších manažerů současnosti, výkonný ředitel společnosti Microsoft Satya Nadella v úterý navštíví Prahu. Na summitu o digitální transformaci jako nejvýznamnější host vystoupí s přednáškou o budoucnosti digitálních technologií a byznysu. A během pár hodin, které v Česku stráví, ho čeká také řada schůzek.

Setká se třeba se šéfem Avastu Vince Stecklerem, právě výrobce antivirových softwarů Avast patří mezi hlavní partnery Microsoftu. A mluvit bude Nadella i se zástupcem vlády,vicepremiérem pro vědu Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL). O schůzku s ním podle něj stál sám Satya Nadella: "Ano, požádal o ni,"řekl HN Bělobrádek. O čem konkrétně chtějí mluvit, ale už prozradit odmítl. Naopak s premiérem Bohuslavem Sobotkou se Nadella neuvidí. Sobotka totiž celý den stráví na summitu Visegradské čtyřky ve Varšavě.

Nadellova první návštěva Česka od jeho nástupu do funkce prvního muže Microsoftu tak bude o poznání skromnější, než první česká cesta zakladatele impéria Billa Gatese v roce 2001. Ta vzbudila ohlas nejen na byznysové scéně, ale i té politické. Návštěvu tehdy zahájil nejbohatší muž světa setkáním s poslanci na půdě sněmovny a u oběda s ním zase seděli téměř všichni ministři, pražský primátor Jan Kasl i tehdejší šéf sněmovny Václav Klaus. Gates tehdy Česku přislíbil, že Microsoft dodá zdarma software Windows do školních počítačů, které tehdy ministerstvo školství pořídilo v rámci projektu Internet do škol. Státní kase tím ušetřil zhruba 300 milionů korun.

Tématem Nadellovi přednášky na konferenci DOTS budou pro byznys klíčové aplikace: "Jednoduše řečeno, firmy nebudou digitální technologie jen používat, firmy se digitálními stanou,"stojí v anotaci Nadellova projevu, který má trvat přesně 40 minut. Právě digitální transformace je ústřední téma Microsoftu od Nadellova převzetí postu výkonného ředitele v roce 2014. Dřívější ředitel divize Cloud si rostoucí význam digitálních technologií v byznysu dobře uvědomuje. A právě to, aby Microsoft dohnal technologickou revoluci, je hlavní cíl, se kterým do funkce nastoupil.

I v Praze se tak podle všeho dotkne čtyř klíčových aplikací, které loni v létě na konferenci v Torontu označil za to hlavní pro budoucnost velkých korporací. Těmi je podle Nadelly chatbots, neboli automat nahrazující operátora na zákaznických linkách, dále takzvaná rozšířená realita, tedy zobrazení reálného prostředí, do kterého jsou digitálně vložené virtuální objekty. Třetím z klíčových produktů pro velké korporace má být strojové učení, tedy způsob, kterým se počítačové systémy dokážou sami "učit"a přizpůsobovat se novým podmínkám. A posledním softwarem, který podle Nadella určí budoucnost korporátních technologií, mají být cloudové servery, které umožňují zálohovat data přes internet.