V úterý odpoledne našeho času odstartovala z mysu Canaveral raketa Atlas V se soukromou nepilotovanou kosmickou lodí Cygnus ATK, patřící společnosti Orbital ATK. Loď byla před letem pokřtěna jménem S. S. John Glenn na počest jednoho z první skupiny amerických astronautů z projektu Mercury. Jejím cílem je Mezinárodní kosmická stanice, kam veze 3659 kilogramů zásob a materiálu pro vědecké experimenty. 

NASA tentokrát na svém internetovém televizním kanálu nabídla divákům přímý přenos ze startu pomocí speciální kamery se zorným úhlem 360 stupňů.

Vědecké experimenty v nákladu lodi budou sloužit především ke studiu chování reakcí buněk zhoubného bujení na léky v podmínkách mikrogravitace, což by mělo umožnit vývoj nových léků proti rakovině. Vědci budou pomocí nových experimentálních zařízení také zkoumat růst krystalů v kosmických podmínkách, pozorovat chování rostlin, které by mohly zásobovat posádky kosmických lodí čerstvými potravinami, a studovat zákonitosti zániku kosmických trosek v hustých vrstvách atmosféry. Na palubě lodi Cygnus - John Glenn jsou také minisatelity CubeSat pro studentské experimenty sloužící převážně ke studiu meteorologických jevů a klimatu Země.

Současný start je již sedmým letem lodi Cygnus do vesmíru. Jde o vylepšenou variantu Enhanced, která má tvar válce o průměru 3 metry, vysokého 6,2 metru a s prázdnou hmotností 1,8 tuny. Vnitřní objem má místo 27 krychlových metrů.

Bezpilotní kosmická loď Cygnus (Labuť) vznikla v rámci snahy NASA přenést část svých aktivit na soukromé výrobce prostřednictvím programu Commercial Orbital Transportation Services (COTS), ohlášeného v lednu 2006. Ten spočívá v investici 800 milionů dolarů do vývoje a letů zásobovacích dopravních prostředků u soukromých firem. Orbital Science Corporation z něj roku 2008 dostala 170 milionů dolarů a o tři roky později získala kontrakt na dalších 288 milionů dolarů. Vyvinula za ně systém nosné rakety Antares a bezpilotní lodi Cygnus, což jí v září 2011 vyneslo smlouvu na osm zásobovacích letů k ISS v hodnotě 1,9 miliardy dolarů.

Loď se skládá ze dvou modulů. V servisním jsou motory, řídicí technika a nádrže, dopravní je určený pro vlastní náklad a udržuje se v něm atmosférický tlak. Na jeho vrcholu je spojovací uzel s průlezem pro připojení k ISS. K válci jsou připevněné dva solární panely s maximálním výkonem 3,5 kW.

Protože Cygnus (na rozdíl od konkurenční lodi Dragon od SpaceX) neumí měkce přistávat, v červenci posádka stanice modul naplní odpadky a po odpojení nechá shořet v atmosféře.