Žalobci navrhli vazbu pro předsedu Fotbalové asociace ČR Miroslava Peltu v souvislosti s vyšetřováním dotací z ministerstva školství na sport. Oznámila to v prohlášení fotbalová asociace, která bude situaci řešit na mimořádném zasedání výkonného výboru v pondělí 8. května.

"Fotbalová asociace České republiky vzala na vědomí informaci, že na předsedu asociace Miroslava Peltu byl podán návrh na vzetí do vazby a nyní čeká na výsledky vazebního řízení. Nastalou situací se bude zabývat na svém mimořádném zasedání výkonný výbor," stojí v prohlášení FAČR.

Případné uvalení vazby na prvního muže českého fotbalu bude v pátek ráno projednávat Obvodní soud pro Prahu 1. Kdyby byl Pelta vzat do vazby, nemohl by mimo jiné za měsíc znovu kandidovat na valné hromadě FAČR.

Vyšetřovatelé začali Peltu vyslýchat ve čtvrtek ráno. Vyslýchán byl v souvislosti s dotacemi ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Výslech se odehrával v policejní budově v centru Prahy. Pelta byl až do čtvrtečních nočních hodin na Strahově, kde policistům předkládal všechny potřebné dokumenty. 

Vyšetřovatelé zadrželi deset osob a podaly návrh na uvalení vyšetřovací vazby na dvě osoby. Jednou z nich by měla být, Simona Kratochvílová, náměstkyně ministryně školství. Druhou Miroslav Pelta, předseda FAČR. Podle informačního zdroje redakce je jisté, že vazba nebude vyžadována pro Karla Březinu, šéfa pražských zastupitelů ČSSD - byť slovo vazba v souvislosti s ním použil místopředseda vlády Andrej Babiš v rozhovoru pro DVTV. Podle Babiše je celá kuza účelová.  "Je to organizovaná kampaň jako Vrtěti psem," řekl Babiš v narážce na slavný film. 

Pelta byl ve středu jedním z deseti zadržených, policie od rána zasahovala vedle sídla fotbalové asociace i na ministerstvu školství, pražském magistrátu a také na stadionu jabloneckého klubu, který Pelta spoluvlastní.

Šerák ve středu novinářům řekl, že šéf FAČR byl zadržen kvůli tomu, aby pomáhal při prohlídkách v prostorách svazu. Informace o obvinění Pelty nepotvrdil.

Zadrženi byli také kromě náměstkyně ministryně školství Simony Kratochvílové, předseda České unie sportu Miroslav Jansta, pražský zastupitel Karel Březina (ČSSD) a ředitelka odboru sportu na magistrátu Soňa Fáberová.

Policie i ve čtvrtek pokračovala ve vyšetřování na magistrátu. "Policisté se nacházejí v budově na náměstí Franze Kafky, kde včera nestihli stáhnout všechna potřebná data ze serverů, a pokračují ve vyšetřování v kanceláři ve Škodově paláci. Podle našich informací ani pokračující vyšetřování nijak nesouvisí s činností města," sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Vyšetřovatelé podle zdrojů HN prohledávali kancelář ředitelky odboru sportu Soni Fáberové ve Škodově paláci a byli také v kancelářích informatiky. Z interní sítě magistrátu stahovali všechny emaily, které si mezi sebou za poslední roky vyměnili Fáberová se zastupitelem za ČSSD Karlem Březinou, který je zároveň předseda pražské sociální demokracie.

Policie se nezajímá o jejich práci pro hlavní město, vyšetřování však souvisí s jejich působením na ministerstvu školství. Fáberová tam působí jako členka grantové komise pro rozdělování dotací a Březina byl poradcem ministryně Valachové (ČSSD). V jejich mailové komunikaci vyšetřovatelé hledají zmínky o údajném domlouvání, kdo jaké peníze pro sport dostane.

Policejní návštěvu ve svých kancelářích už přiznala i Česká unie sportu. Policie zapečetila tři kanceláře v jejím sídle. 

Podle právního zástupce ČUS Prokopa Beneše není unie z ničeho obviněna. A obviněn by neměl být ani její šéf Miroslav Jansta. "Organizace ČUS není obviněná z žádného trestného činu a není mi známo, že by byl obviněn předseda ČUS (Jansta) nebo generální sekretář (Jan Boháč). Šetření se týká investičních dotací," řekl Beneš.

V souvislosti se státními dotacemi byly podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové obviněny tři osoby a jedna firma ze zneužití pravomocí, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení při správě cizího majetku.

Fotbalová asociace jakékoliv problémy se svým hospodařením odmítá. "Veškeré kroky Výkonného výboru FAČR a sekretariátu FAČR jsou pod pravidelným dohledem interních  a mezinárodních orgánů. Žádná z těchto institucí nikdy nekonstatovala, že by ze strany FAČR došlo ke zneužití dotačních prostředků," píše se v jejím čtvrtečním prohlášení.