Strach veřejnosti z dronů se začíná blížit psychóze z útoků UFO v 50. letech minulého století. S pomocí některých senzacechtivých médií ho přiživují zástupci institucí snažících se pro sebe z veřejných zdrojů získat nemalé sumy pro údajný boj s hrozbou bezpilotních strojů – často kuriózními prostředky.

Paradoxně jim jdou na ruku i někteří zástupci organizací profesionálních provozovatelů dronů, kteří doufají, že přísná legislativa omezí konkurenci – aniž by si uvědomovali, že drastická omezení by postihla i jejich členy. Nechybí ani bizarní tvrzení údajných odborníků, že sotva kilogramová kapesní hračka unese nálož pro rozsáhlý teroristický útok.

Ve skutečnosti některá přehnaně opatrná nařízení znemožňují podnikání v oboru, který má před sebou velkou perspektivu. Americká Federální letecká správa (FAA), což je obdoba českého Úřadu pro civilní letectví, proto objednala výzkum, který by zjistil, co se stane, když takový stroj někomu spadne přímo na hlavu. První část jeho výsledků začátkem května zveřejnilo konsorcium několika výzkumných agentur.

Cílem zadání FAA bylo získat podklady pro vytvoření nové legislativy regulující provoz civilních bezpilotních prostředků. Čím dál víc soukromých společností připravuje projekty jejich komerčního využití (například doručovací služby), tomu však brání současné zákony zakazující lety dronů nad lidmi a zastavěnými plochami. Nová legislativa by měla podnikání s drony umožnit a současně minimalizovat rizika vyplývající z jejich provozu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se