Ekonomika Spojených států v dubnu vytvořila zhruba 211 000 nových pracovních míst. Míra nezaměstnanosti se pak snížila na desetileté minimum 4,4 procenta z březnových 4,5 procenta. Oznámilo to americké ministerstvo práce.

Údaje překonaly očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že vznikne 185 000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti se naopak zvýší na 4,6 procenta.

Tvorba pracovních míst výrazně zrychlila ve srovnání s březnem, kdy vzniklo pouze 79 000 pracovních příležitostí. Dnešní údaje podle analytiků naznačují, že zpomalení růstu americké ekonomiky v prvním čtvrtletí bylo pouze dočasné.

Příznivý vývoj na trhu práce podporuje očekávání, že americká centrální banka (Fed) by příští měsíc mohla přikročit k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Tento týden Fed nechal základní úrokovou sazbu beze změny, vyjádřil však optimismus ohledně dalšího vývoje americké ekonomiky.

Růst hrubého domácího produktu USA v prvním čtvrtletí zpomalil na 0,7 procenta z 2,1 procenta v předešlém kvartálu. Zpomalení růstu největší ekonomiky světa na začátku roku ale podle Fedu bylo zřejmě jen přechodné. Někteří ekonomové podle agentury AP předpovídají, že ve druhém čtvrtletí by tempo hospodářského růstu mohlo překročit tři procenta.

"Trh práce ve Spojených státech je v solidním stavu," poznamenal ekonom Gus Faucher ze společnosti PNC Financial Services. "Expanze americké ekonomiky bude v průběhu roku 2017 pokračovat. Fed v polovině června opět zvýší základní úrok, protože ekonomika se blíží stavu plné zaměstnanosti," dodal.

Nynější tempo růstu zaměstnanosti by podle Fauchera časem mělo zesílit tlak na zvyšování mezd. V dubnu ale meziroční růst mezd zpomalil na 2,5 procenta z březnových 2,6 procenta, jeho tempo bylo nejslabší od loňského srpna.