Turkům žijícím v Německu nebude umožněno hlasovat v žádném referendu o obnovení trestu smrti v Turecku. Prohlásila to kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru, který s ní v úterý odvysílala rozhlasová a televizní stanice WDR.

Šéfka německé vlády v interview řekla, že Evropa nemůže Turecko odstrkovat přes obavy spojené s tím, že se prezident této země Recep Tayyip Erdogan snaží upevnit moc, a přes znepokojení masovými čistkami a zatýkáním po zmařeném pokusu o puč loni v červenci.

Nicméně zároveň potvrdila, co minulý týden v pátek řekl její mluvčí Steffen Seibert. Německo nepovolí turecké ambasádě a konzulátům, aby v nich byla hlasovací střediska pro Ankarou zamýšlené referendum o obnovení absolutního trestu v Turecku. Tento trest je zrušený ve všech zemích Evropské unie.

"Obvykle neodpovídáme na hypotetické otázky, ale tato otázka bohužel až tak příliš hypotetická není, protože se o ní v Turecku diskutuje," poznamenala Merkelová podle agentury Reuters. "Myslím, že je důležité říci, že nemůžeme dát na německém území souhlas k takovému tématu, jako je trest smrti, který naprosto odmítáme," dodala.

Zhruba 1,4 milionu oprávněných tureckých voličů žijících v Německu se naposledy mohlo zúčastnit referenda o zavedení prezidentského systému v Turecku. Některé místní úřady ale zakázaly pořádání kampaní před hlasováním, což Erdogan a někteří členové jeho vlády srovnali s nacismem a vyvolali tím diplomatickou roztržku s Berlínem.

Většina Turků Erdoganovy plány v referendu podpořila.

Turecko v roce 2004 trest smrti zrušilo v rámci snah stát se členem EU. Erdogan, popuzený kritickým postojem unijních zemí vůči svému posilování moci a stagnujícím přístupovým jednáním, začal mimo jiné hovořit i o obnovení absolutního trestu. Řekl, že tento krok schválí, jestliže mu parlament takový návrh dá nebo když ho podpoří všelidové hlasování.