Ve své funkci je jen pár měsíců, za tu dobu už ale stihl čtyřikrát navštívit Prahu. Španělský šéf firmy Fujitsu pro střední a východní Evropu Juan Porcar je zapáleným příznivcem moderních technologií, jako je internet věcí nebo strojové učení, které chce jeho společnost více prosadit také v Česku.

Podle něj tyto nástroje mohou například zefektivnit přepravu zboží z Česka po Evropě nebo zjednodušit pohyb řidičů po tuzemských městech. "Těm můžeme nabídnout systém, který dokáže předvídat nebezpečné dopravní situace nebo řídit pohyb davu na velkém koncertu," říká Porcar.

Uvědomuje si, že Česko je v otázce modernizace systémů, které mají zjednodušovat život obyvatel, za západní Evropou pozadu. "Máte ale jednu velkou výhodu: vzdělanou a efektivní pracovní sílu. Západní Evropu proto nebudete muset dohánět donekonečna," uvádí španělský manažer.

Juan Porcar

Španělský manažer pracuje ve Fujitsu od roku 2011. Nyní zastává pozici šéfa pro region střední a východní Evropy i Afriky. Předtím působil v Xeroxu. Vystudoval informatiku na Berkeley, manažerský titul má z Instituto de Empresa v Madridu.

 

Domnívá se, že českému státu prospěje, když se inspiruje v zahraničí a tamní technologické zlepšováky převezme. "V zemích jako Španělsko nebo Německo trvala digitalizace státní správy mnoho let a stála spoustu peněz. Česko ale nyní může těžit ze zlevňování nových technologií, u nichž se čas jejich spouštění rovněž zkracuje," připomíná Porcar, který má za sebou doktorát z prestižní univerzity v kalifornském Berkeley a kariéru v americkém výrobci kopírek Xerox.

Daňové přiznání na pár kliků

Noblesní Španěl v sobě nezapře zapáleného "ajťáka". Při rozhovoru se nejvíce rozpovídá o prospěšnosti IT ve zjednodušování komunikace občanů s úřady: "Lidé by měli získat možnost řešit svá daňová přiznání přes počítač a stejně tak spravovat účty sociálního nebo zdravotního pojištění."

Zmiňuje při tom, že v jeho domovském Španělsku už takové služby stát umožňuje. "Když chci vyplnit daňové přiznání, tak mi od finanční správy přijde do e-mailu odkaz, na který následně kliknu a potvrdím svou identitu za pomoci občanky s čipem. Tu přiložím ke čtečce, kterou mám doma. V daňové aplikaci pak jen několika kliky potvrdím, že všechna čísla i údaje souhlasí, a přiznání obratem podám," vypráví manažer Fujitsu.

S českou vládou už prý jeho firma o podobných řešeních jedná. Aby ovšem celý systém, který má spravovat miliony digitálních údajů o občanech, správně fungoval, bude vyžadovat modernizaci datových center státu. "Nezní to moc sexy, ale je to potřebný krok. Státní datacentra potřebují až dvacetinásobně navýšit kapacitu svého výpočetního výkonu," vysvětluje Porcar, který doufá, že právě jeho firma bude státní úložiště informací modernizovat.

Daty z dlaní proti chuligánům

Vedle práce pro firmy jsou právě státní zakázky pro Fujitsu klíčové. V Česku už tato japonská společnost spravuje tři miliony důchodových účtů. Podle Porcara jsou ale budoucností jeho firmy nové technologie, jako je PalmSecure, což je nástroj pro identifikaci lidí za pomoci analýzy krevního řečiště z dlaně.

Krevní řečiště je pro každého člověka unikátní a není možné ho zfalšovat. Fujitsu nástroj pro jeho analýzu prodalo třeba Turecku. Prostřednictvím tohoto systému tamní stát identifikuje lidi v nemocnicích, aby nedocházelo ke zneužívání placené zdravotní péče. "Dlaň stačí pouze přiložit ke čtečce a systém si vás po první návštěvě zapamatuje. Při dalších návštěvách se pak jen znovu prokazujete svou dlaní," popisuje manažer.

Stejný nástroj podle něho využívá také budapešťský fotbalový klub Ferencváros a testuje ho také jeden z českých klubů. "Díky této identifikaci se na stadion nedostanou fotbaloví chuligáni a slušní lidé se už nebojí chodit na utkání," zdůrazňuje Porcar. Podle manažera Fujitsu spočívá budoucnost IT v podobných chytrých řešeních, která zjednodušují a urychlují práci a přitom není snadné je zneužít.