Po osmi letech začne Obvodní soud pro Prahu 6 projednávat jeden z nejkontroverznějších obchodů kabinetu Mirka Topolánka: nákup letounů Casa. Byť řada expertů nákup čtyř obřích transportních letounů kritizovala, kabinet jej v dubnu 2009 − tehdy byl již v demisi − schválil.

Před soudem v úterý stane exministryně obrany Vlasta Parkanová (TOP 09) a ředitel sekce vyzbrojování Jiří Staněk.

Žalobce je viní, že si nenechali zpracovat znalecký posudek na hodnotu letounů, za něž stát dal 3,6 miliardy korun a k tomu dva bitevníky L-159. Podle policie a obžaloby zaplatil přes 800 milionů navíc.

Souzení ministři

Ivo Svoboda

Ministr financí Zemanovy vlády byl odsouzen na 5 let za vytunelování Liberty.

Vladimír Mlynář

Ministr informatiky dostal 5,5 roku vězení za to, že nezákonně založil firmu na provoz portálu veřejné správy.

Vrchní soud verdikt zrušil jako nesmyslný.

Marie Součková

Ministryně zdravotnictví za ČSSD uzavřela nevýhodnou poradenskou smlouvu v kauze Diag Human. Prý sice porušila zákon, ale čin byl promlčen, řekl soud.

Juraj Chmiel

Bývalý velvyslanec a krátce ministr pro evropské záležitosti podle žalobce způsobil škodu dva miliony, když objednal studie na informační kampaně v Tichomoří. Soud jej osvobodil.

Karel Březina

Ministr Zemanova kabinetu dostal roční podmínku za to, že zamlčel působení ve zkrachovalé firmě, a bral tak neoprávněně odměny v dopravním podniku.

David Rath

Exministr zdravotnictví stojí před soudem za úplatkářství a manipulování zakázek
nemocnic.

Martin Barták

Náměstek a nástupce Vlasty Parkanové byl stíhán za korupci při nákupu vozů Tatra pro armádu, soud jej osvobodil.

Petr Nečas

Byl obžalován, že rozdával poslancům posty ve státní správě za to, že se vzdají mandátu.

Obžalobu má na stole soudkyně Markéta Binderová a ta práci policie a státního zástupce již dříve ostře zkritizovala. Případu se nejdříve pokusila vyhnout.

Jenže když její návrh na vyloučení pro podjatost (zná dobře dva svědky, kolegy Parkanové Karla Schwarzenberga a Alexandra Vondru) odmítl Městský soud v Praze, loni v létě se pokusila případ vrátit žalobcům a policii k došetření. A v usnesení o vrácení je ostře zkritizovala.

Podle ní nedostatečně prokázali Parkanové a Staňkovi úmysl a škodu.

A také poukázala, že mají dvojí metr.

Žaloba stojí na tom, že si oba obžalovaní nenechali zpracovat externí posudek, který by předražení zabránil.

"V jiné trestní věci byla ke zdejšímu soudu podána obžaloba na pracovníka ministerstva obrany, který se naopak na externí subjekty obracel, čímž se měl podle státního zastupitelství dopustit nehospodárného nakládání s penězi
státu," uvedla v usnesení.

Poukázala i na to, že nelze pouze porovnávat jednotlivé ceny, za něž se letouny v minulosti prodávaly − jako to udělala obžaloba. Je nutné brát v úvahu i servis, záruku a také dobu, v níž bylo dané zboží pořízeno. Nelze tak prý akceptovat postup, kdy je až dodatečně stanovena průměrná cena z dosud realizovaných obchodů.

"Viděno ad absurdum by v případě použité metodiky bylo třeba označit za protiprávní veškeré obchodní případy, kdy bylo něco nakoupeno za nadprůměrnou cenu," uvedla.

I v tomto případě ale narazila u odvolacího soudu, k němuž se obrátil státní zástupce. Ten nesouhlasil s požadavkem, aby obžalobu dopracoval. A soud mu vyhověl.

"Je třeba, aby postup směřoval bez dalších nedůvodných průtahů a procesních peripetií ke konečnému rozhodnutí," uvedl soudce Městského soudu v Praze Jan Kareš.

Podle něj nic nebrání rychlému vynesení verdiktu, protože není nutné dokazovat, jaká přesně vznikla škoda. Parkanovou ani Staňka totiž žaloba neviní, že by se jakkoliv obohatili, ale že nepostupovali s péčí řádného hospodáře.

Podle něj tak stačí rozhodnout, zda překročili zákon.