Donaldu Trumpovi se v sobotu dostalo vřelého uvítání v Saúdské Arábii, která je počáteční zastávkou na jeho první zahraniční cestě ve funkci amerického prezidenta. Vedení obou zemí považuje návštěvu za šanci k oživení vzájemných vztahů a k posílení bezpečnostní a hospodářské spolupráce. Obě strany první den dvoudenní návštěvy sjednaly dohody ve zbrojní a hospodářské oblasti téměř za 400 miliard dolarů (přes devět bilionů korun).

Rijád doufá ve zlepšení vztahů s Washingtonem, které zkomplikovala předloňská dohoda USA a dalších velmocí s Íránem, prosazená předchozím americkým prezidentem Barackem Obamou. Trump se vůči šíitskému Íránu vymezuje výrazně ostřeji než Obama a USA nyní hodlají Rijád proti jeho úhlavnímu protivníku v regionu důrazně podpořit.

Saúdská Arábie uzavřela s USA smlouvu o nákupu zbraní za 110 miliard dolarů (2,6 bilionu korun) spolu s právem koupit během příštích deseti let zbrojní vybavení za dalších 350 miliard dolarů. Cílem zbrojních dohod je posílení obranných kapacit království a jeho spojenců v oblasti tváří v tvář možnému ohrožení ze strany Íránu.

Saúdskoarabský ministr zahraničí Ádil Džubajr označil Trumpovu návštěvu za začátek obratu ve vztazích mezi USA a arabským islámským světem. Celkovou hodnotu ekonomických a zbrojních dohod odhadl ministr podle agentury AFP na více než 380 miliard dolarů, zatímco jeho americký protějšek Rex Tillerson mluvil podle agentury Reuters o hodnotě nad 350 miliard dolarů.

Trump dorazil do sídla saúdskoarabských vládců spolu s manželkou Melanií a dcerou Ivankou. Prezidentskou limuzínu doprovodili k červenému koberci jezdci na koních nesoucí americké a saúdskoarabské vlajky. Král Salmán pak předal šéfovi Bílého domu v královském paláci nejvyšší civilní řád své země.

Pozornost médií na sebe po příletu strhl Trumpův dámský doprovod. Manželka i dcera, které během uvítacího ceremoniálu debatovaly s tradičně oblečenými arabskými činiteli, nezahalily své hlavy do šátků, jak to ženám v konzervativní muslimské zemi předepisují pravidla. Členky zahraničních delegací však pokrývky hlavy nosit nemusí.

Trump chce v neděli arabské lídry vyzvat k jednotě v boji proti islámskému terorismu, který je jeho ústředním zahraničněpolitickým plánem. V neděli má Saúdská Arábie v rámci návštěvy také slavnostně otevřít počítačové centrum pro sledování aktivit teroristů z organizace Islámský stát (IS) a z dalších radikálních skupin.

Nový americký prezident přiletěl na Arabský poloostrov v době, kdy na domácí scéně čelí tlaku kvůli odvolání šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Comey jen několik hodin po Trumpově odletu potvrdil, že bude v Kongresu vypovídat o údajné Trumpově snaze zamezit vyšetřování ruské role v amerických prezidentských volbách.

Saúdská Arábie otevře středisko pro sledování teroristů

Během návštěvy Donalda Trumpa Saúdská Arábie v neděli slavnostně otevře počítačové centrum pro sledování aktivit teroristů z organizace Islámský stát (IS) a z dalších radikálních skupin.

Nové centrum má monitorovat teroristickou propagandu či nábor nových členů probíhající na sociálních sítích.

Dohody za 200 miliard dolarů

Americký konglomerát General Electric (GE), saúdskoarabský ropný gigant Aramco a další saúdskoarabské a americké společnosti podepsaly v rámci sobotní návštěvy prezidenta USA Donalda Trumpa v Rijádu podnikatelské dohody za více než 200 miliard dolarů (4,7 bilionu korun). Oznámil to saúdskoarabský ministr energetiky Chálid Fálih.

Saúdskoarabská ekonomická spolupráce se Spojenými státy je součástí strategie království rozvíjet další obory ekonomiky mimo ropný sektor, a snížit tak závislost země na cenově prudce kolísající ropě, uvedla agentura Reuters. Společně s Trumpovou návštěvou se v Rijádu koná konference zástupců předních amerických firem s jejich saúdskoarabskými protějšky.

Podle Fáliha řada uzavřených dohod předpokládá, že v Saúdské Arábii se bude vyrábět zboží, které se tam dosud dováží. "Chceme, aby se zahraniční firmy dívaly na Saúdskou Arábii jako na základnu pro vývoz na jiné trhy," řekl Fálih na konferenci. V březnu saúdskoarabský král Salmán cestoval po Asii a jeho delegace tam podepsala podobné dohody v hodnotě desítek miliard dolarů, včetně dohod s Čínou za 65 miliard dolarů.

GE podepsala se Saúdskou Arábií dohody v celkové hodnotě 15 miliard dolarů (355 miliard korun), sahající od energetiky přes zdravotnickou techniku po technologii těžby a zpracování ropy a zemního plynu. Skupina například pomůže zefektivnit saúdskoarabský sektor výroby elektřiny a společnosti Aramco poskytne digitální technologie, které zlepší její produktivitu.

Aramco dopoledne sdělilo, že během Trumpovy návštěvy hodlá s 11 americkými firmami uzavřít 16 smluv za 50 miliard dolarů. Státní gigant rovněž uvedl, že během příštích 10 let má v plánu rozvíjet podnikatelské aktivity v USA, zejména na poli rafinerií a petrochemie.

Saúdskoarabský státní fond přispěje k financování infrastruktury v USA

Americká investiční společnost Blackstone vytvoří společně s největším saúdskoarabským státním fondem PIF nástroj pro investice do infrastruktury, zejména ve Spojených státech. Nový fond má mít kapitál 40 miliard dolarů (945 miliard korun) a polovinu z něj obstará saúdskoarabská strana, sdělily obě společnosti v rámci sobotní návštěvy amerického prezidenta Donalda Trumpa v Rijádu.

Blackstone uvedl, že PIF do fondu investuje 20 miliard dolarů, zbytek do 40 miliard dolarů by měl přijít od dalších investorů. Blackstone předpokládá, že s tímto kapitálem a pomocí půjček bude fond moci investovat přes 100 miliard dolarů.