Fotbalisté petrohradského Zenitu si oddechli. Poslední zápas ligové soutěže, který rozhodl o jejich třetím místě, nemuseli sehrát na zbrusu novém vlastním stadionu Zenit Arena, ale na starém stadionu Petrovskij. Nový stadion je totiž stále sužován problémy a dělníci budou mít co dělat, aby ho připravili na červnový Konfederační pohár FIFA.

Zenit Petrohrad byl dlouho otloukánkem ruských fotbalových soutěží a na jediný titul z roku 1984 vzpomínali jen věrní fanoušci. Když ale na prezidentské křeslo usedl Vladimir Putin se svou petrohradskou svitou, Zenit získal jako sponzora Gazprom a rázem se stal jedním z nejbohatších ruských klubů.

Nový stadion se začal stavět v roce 2007 při vysokých cenách ropy. Není tedy divu, že rozpočet se z původních 6,7 miliardy rublů vyšplhal na 49 miliard (asi 23 miliard korun). Stejně tak se prodlužovala doba výstavby. Asi málokdo věřil tehdejší gubernátorce Valentině Matvijenkové, která slibovala dokončení prací v roce 2009. Jenže to, že stadion není hotový ani o osm let později, překvapilo i pesimisty. Přitom se na něm za měsíc má hrát Konfederační pohár FIFA a o rok později mistrovství světa.

Hlavním problémem je trávník. Při prvním zápase byla jasně vidět vydupaná místa a při druhém kvalita trávníku měla vliv i na hru samotnou. Zenit dostal gól poté, co se noha útočníka soupeře zabořila do trávníku a míč se odrazil zcela neodhadnutelným směrem.

Jak říkají odborníci oslovení moskevským listem RBK, problém je v samotné konstrukci, v níž je uložen trávník. Ta je výsuvná a počítalo se s tím, že mezi zápasy nebo při koncertech bude mimo stadion. "Jenže na místě, kam by měl trávník vyjíždět, stojí tiskové středisko pro Konfederační pohár a pro mistrovství světa. Takže trávník je vevnitř a vzhledem k tomu, že otevírací střecha se dlouho nechtěla otevírat, tak schnul," neskrývá rozhořčení fanoušek Zenitu a fotbalový bloger Masim Puščenko.

Pohyblivé trávníky jsou na stadionech i v Německu, Japonsku nebo USA, tam jsou ale železobetonové na rozdíl od petrohradské konstrukce z oceli, která je o polovinu lehčí. Což vyvolalo další problém. Petrohradská hrací plocha pružila, jak zjistila komise FIFA loni na podzim. To se podařilo do jara odstranit, jenže tráva na novém trávníku nechtěla růst.

"Standardní vana, ve které je trávník, má hloubku 45 centimetrů, ale tady je to o pět centimetrů méně, takže se muselo vymyslet unikátní řešení, aby se tam vešel systém vytápění a drenáže," říká jeden z expertů dotázaných listem RBK. V úterý technika začala odstraňovat starý trávník a bude pokládat nový. Organizátoři se budou modlit, aby se stačil uchytit.