Spojené státy v nejbližší době zavedou zákaz převážení laptopů na všech letech do a ze země, potvrdil současný americký ministr vnitřní bezpečnosti John Kelly. V březnu už toto omezení USA zavedly pro lety z deseti blízkovýchodních letišť. "Vůbec mě to nepřekvapuje, čekal jsem to už před pár lety," komentoval rozhodnutí bývalý americký ministr vnitřní bezpečnosti Michael Chertoff v rozhovoru pro HN na bezpečnostní konferenci Globsec.

Teroristé podle něj neustále inovují způsoby, jak zabíjet. "V laptopu loni zřejmě byla bomba, která zničila somálské letadlo. Musíme opravdu vážně investovat do vylepšení našich zařízení, která používáme k prohlížení věcí, jež míří na palubu letadel," řekl Chertoff.

Dnes třiašedesátiletý republikánský politik a podnikatel byl v letech 2005 až 2009 druhým americkým ministrem vnitřní bezpečnosti za prezidenta George W. Bushe. V podstatě budoval nový resort, který vznikl jako reakce na útoky 11. září 2001.

Dnes se oproti tehdejší situaci změnil pohled na nebezpečí teroristických útoků v tom, že útočníci inspirovaní Islámským státem mohou udeřit na kohokoliv a kdekoliv, zatímco dříve si vybírali cíle, jako jsou právě letadla.

"Nabídli jsme jim nový cíl, protože kdokoliv teď může přijít třeba na letiště a pokusit se zabít lidi, již čekají na bezpečnostní prohlídku. Musíme tedy znovu promyslet, jak zajistit bezpečnost cestujících," řekl Chertoff.

To potvrzují i kroky, které připravuje současný ministr Kelly, který oznámil, že nová bezpečnostní opatření na letištích budou širší než jen zákaz laptopů. V současnosti se hovoří o přísnějších prohlídkách zavazadel, jež jdou do nákladních prostorů letadel. Americká agentura TSA už začala některé procedury testovat na vybraných letištích.

Prezident Donald Trump se vrátil do USA z devítidenní zahraniční cesty v situaci, kdy média odhalují nová podezření o stycích jeho volebního štábu s Ruskem. Nejnověji podle listu The Washington Post žádal o zvláštní komunikační kanál ruské velvyslanectví Trumpův zeť Jared Kushner, který se stal jedním z nejbližších prezidentových poradců. Michaela Chertoffa přitom nepohoršují běžné kontakty cizích velvyslanců a volebního štábu.

"Obvykle si cizího velvyslance vyslechnete, napíšete o tom malou zprávu, co řekl, a je to," řekl Chertoff. "Jiná věc je − a pokud se prokáže, může to být opravdu problém − nápad vytvořit tajný komunikační kanál přes ruskou ambasádu do Ruska nebo nějaké finanční propojení mezi byznysem a Ruskem. To až se vyšetří a prokáže, může mít vážné následky," dodává.

Podle Chertoffa je však předčasné či přímo škodlivé hovořit v této souvislosti o odvolání prezidenta, tedy impeachmentu. "Důvěryhodnost vyšetřování je zpochybněna tím, když se lidé hned utíkají k nápadu na odvolání prezidenta. To je něco, jako když během kampaně Trump a jeho lidé volali, aby Hillary zavřeli," míní bývalý ministr. "Tvrzení, že tady máme závěr a najděme k němu důkazy, zpochybňuje celé úsilí věc opravdu vyšetřit. Potřebujeme teď rozvážné lidi, kteří to vyšetří a řeknou: tady jsou fakta. Uvidíme, k čemu dojdou."

V celé aféře kolem ruských kontaktů, jejich vyšetřování a snahy Bílého domu situaci zvládnout, může přijít zlomový bod v následujících dnech, kdy se čeká veřejný výslech před senátní komisí nedávno nečekaně odvolaného šéfa FBI Jamese Comeyho. "Nemám tušení, co může říci," odmítl Chertoff předvídat, co se bude dít.

I přes odvolání šéfa FBI a nedůvěru, která od počátku panuje mezi prezidentem Trumpem a zpravodajskými službami, funguje americký systém brzd a protiváh podle Chertoffa dobře a lze se na něj spolehnout. "Zvláštního zmocněnce pro vyšetřování (vztahu Trumpova týmu s Rusy − pozn. red.) Boba Muellera znám třicet let. Je to tvrdý a férový chlapík, který se nenechá jen tak obalamutit," tvrdí Michael Chertoff.