Při mohutném výbuchu v centru Kábulu bylo ve středu ráno zabito nejméně 90 lidí a přes 400 zraněných bylo převezeno do nemocnic. Potvrdilo to afghánské ministerstvo zdravotnictví, podle něhož může bilance obětí ještě růst. Ve vládní a diplomatické čtvrti explodovalo auto naložené výbušninami. Jedná se o jeden z nejhorších útoků, jaký kdy Kábul postihl. Mezi mrtvými jsou především civilisté, včetně žen a dětí. Řada zraněných je v kritickém stavu.

Trump tlačí spojence ke zdi, aby plnili závazky. S Merkelovou má ale problém

Tisícovky lidí byly v době exploze, tedy krátce před 8:30 tamního času, na cestě do práce. Mluvčí ministerstva vnitra řekl, že nálož vybuchla na frekventované silnici mezi německým velvyslanectvím a bezpečnostním stanovištěm na náměstí Sanbak. Německá ambasáda je od místa výbuchu podle agentury DPA vzdálená zhruba 300 metrů.

Výbuch poškodil mimo jiné budovy německé a francouzské ambasády. Podle českého ministerstva zahraničí exploze zasáhla i ambasádu ČR a rozbila některá její okna, nikdo v ní ale nebyl zraněn. Pracovníci českého velvyslanectví jsou v pořádku, řekla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. Podle ní se útok odehrál asi kilometr od českého zastupitelského úřadu.

"Tlaková vlna, která od výbuchu vznikla, rozbila několik oken úřadu. Všichni naši pracovníci jsou v pořádku, provoz úřadu není přerušen. V tuto chvíli dochází k likvidaci škod a do zítřka by to mělo být v pořádku," řekla redakci Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel uvedl, že při atentátu byli zraněni dva zaměstnanci ambasády SRN. Němka pracující na úřadu utrpěla lehké zranění a afghánská zaměstnankyně vážnější zranění. Afghánský člen ostrahy velvyslanectví je podle Gabriela mezi oběťmi.

Německé velvyslanectví bylo těžce poškozeno, exploze bomby vyrazila desítky oken budovy. Úřad bude až do odvolání uzavřen. Šéf německé diplomacie nicméně prohlásil, že dnešní útok v Kábulu nic nemění na odhodlání Německa podporovat afghánskou vládu při stabilizaci země.

Lehká zranění utrpěli také dva zaměstnanci japonského velvyslanectví. Oba jsou japonské národnosti. Ambasáda rovněž také materiální škody, stejně jako další velvyslanectví, včetně francouzského, tureckého, čínského či indického.

"Francouzská ambasáda, stejně jako německá ambasáda utrpěla materiální škody," řekla rádiu Europe 1 francouzská ministryně pro evropské záležitosti Marielle de Sarnezová. "Nemáme ale v tuto chvíli informace, že by mezi oběťmi byli Francouzi," dodala.

Zpravodajská stanice BBC oznámila, že při atentátu přišel o život její afghánský řidič a čtyři reportéři utrpěli zranění. Zahynul také jeden novinář afghánské televize Tolo. Řada zraněných afghánských civilistů, kteří byli hospitalizováni, je v kritickém stavu. Ministerstvo vnitra vyzvalo občany, aby darovali krev v nemocnicích.

Prezident Ašraf Ghaní útok, který se stal jen pár dní po začátku muslimského postního měsíce ramadánu, rezolutně odsoudil. "Teroristé ani během ramadánu, měsíce laskavosti, požehnání a modliteb, nepřestanou zabíjet naše nevinné lidi," řekl.

Útok se odehrál v přísně střežené čtvrti v centru města, kde se kromě zahraničních ambasád nachází také prezidentský palác a sídlo mise NATO. Atentátník udeřil v rušné ulici v době ranní špičky, asi v 8:25 místního času, kdy byly tisíce lidí na cestě do práce. Výbuch poničil množství automobilů a budov. Nad místem útoku byl vidět hustý oblak dýmu.

"Explodovala cisterna na vodu, která obsahovala více než 1,5 tuny výbušniny. Exploze zanechala sedm metrů hluboký kráter," řekl agentuře AFP západní zdroj z Kábulu. Ulice, na níž nálož explodovala, je úzká a z obou stran obehnaná vysokými zdmi, které slouží jako ochrana právě proti explozím.

V minulosti se k velkým pumovým útokům v Kábulu většinou hlásilo buď islamistické hnutí Taliban, které od svého svržení v roce 2001 bojuje proti Západem podporované vládě, nebo teroristická organizace Islámský stát.

Afghánské islamistické hnutí Tálibán ale odmítlo, že by neslo odpovědnost za středeční atentát v afghánské metropoli. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid v prohlášení uvedl, že bojovníci hnutí nebyli do útoku nijak zapojeni a že hnutí odsuzuje jakékoliv podobné nepřímo cílené atentáty, které způsobují civilní oběti. Bezpečnostní složky zatím neznají autora ani zamýšlený cíl atentátu.

V reakci na útok zrušilo Německo deportaci neúspěšných afghánských žadatelů o azyl do jejich vlasti, kterou Berlín na středu plánoval. Oznámil to německý ministr vnitra Thomas de Maiziére (CDU).

Deportace migrantů je v Německu kontroverzní téma právě kvůli bezpečnostní situaci v Afghánistánu. Berlín dosud tvrdil, že i přes složitou bezpečnostní situaci je možné neúspěšné žadatele o azyl deportovat do určitých částí letitými konflikty postižené země.