Ve věku 82 let ve čtvrtek zemřel někdejší rakouský ministr zahraničí a vicekancléř Alois Mock. Informovala o tom rakouská tisková agentura APA. V prosinci 1989 Mock spolu s tehdejším československým ministrem zahraničí Jiřím Dienstbierem symbolicky přestřihli ostnaté dráty na společné státní hranici. O několik měsíců dříve v červnu 1989 Mock stříhal dráty železné opony i na hranicích s Maďarskem.

Nynější rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz označil Mockovo úmrtí za obrovskou ztrátu nejen pro Rakousko, ale i pro Evropu. Mock stál v čele rakouského úsilí o vstup do Evropské unie, ke které se Vídeň přičlenila v roce 1995. Rakouský prezident Alexander Van der Bellen Mocka právě proto dnes označil za "otce vstupu do EU a velkého Evropana". Podle kancléře Christiana Kerna byl "nadšeným Rakušanem" i "nadšeným Evropanem".

V letech 1979 až 1989 byl Mock předsedou Rakouské lidové strany (ÖVP), ministrem zahraničí byl v letech 1987 až 1995 ve vládách Franze Vranitzkého. Z politiky se stáhl v roce 1999 kvůli dlouhodobé nervové chorobě. Na přední stránky tisku na celém světě se dostala především fotografie Mocka a jeho maďarského kolegy Gyuly Horna z ceremonie stříhání plotu na rakousko-maďarské hranici v červnu 1989.

Od roku 2012 každoročně v rámci takzvaných Dnů tolerance uděluje nadace, kterou Mock založil, cenu nesoucí jméno někdejšího šéfa rakouské diplomacie. Ocenění je vyznamenáním za přínos v oblasti politiky, vědy, školství a publicistiky k institucionálnímu a ekonomickému sjednocení Evropy.