Prezident Miloš Zeman v pondělí odletěl na návštěvu Vietnamu. Jednat má nejen o zrušení víz nebo o přímé letecké lince do Hanoje, ale také o možnostech zlepšení ekonomické spolupráce. Přitom je na čem pracovat, obchodní bilance Česka s Vietnamem vykazuje v posledních letech neobyčejný nárůst, zároveň má ale pro Česko nepříliš lichotivý poměr importu a exportu.

Jednou z příčin jsou složité podmínky pro české podnikatele v asijské zemi. Neskrývaná korupce je tady na denním pořádku a případné obchodní spory se soudní cestou nedaří řešit. "K roli prezidenta na těchto cestách lze proto říci, že právě v zemích, jako je Vietnam, má podpora obchodu zásadní význam. Exportéři, kteří do země přijíždějí jako podnikatelský doprovod prezidentské delegace, mají při jednání se svými protějšky na často komplikovaných asijských trzích mnohem lepší postavení oproti situaci, kdy by do dané země přijeli sami," potvrdila mluvčí ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová.

Přes všechny potíže obchod mezi oběma zeměmi trvale roste a i v loňském roce tento trend pokračoval. Vzájemná obchodní výměna dosáhla obratu 912,5 milionu dolarů (21,3 miliardy korun). Vývoz z Česka však činil pouhých 94,4 milionu dolarů (2,2 miliardy korun), zbytek byl pohyb zboží směrem z Vietnamu do Česka. Záporné saldo tak jen za loňský rok dosáhlo 723,6 milionu dolarů (16,9 miliardy korun).

Před pár lety přitom proudilo mezi oběma zeměmi mnohem méně zboží, český export do Vietnamu vzrostl v období 2005-2015 pětinásobně, zatímco dovoz vzrostl sedminásobně.

Exportují se zejména technologie a strojírenské výrobky, zpátky do Česka putuje hlavně levné spotřební zboží. "V posledních letech však rapidně roste i dovoz elektronických zařízení a komponentů a dílů včetně telefonů a příslušenství pro silniční vozidla," dodala Valentová.

Jedním z důvodů silných obchodních vztahů se stomilionovým Vietnamem v porovnání s jinými stejně velkými zeměmi jsou dlouhodobé vztahy, které započaly už v polovině minulého století. "V minulosti statisíce studujících a pracujících Vietnamců v Československu i silná vietnamská komunita v naší zemi v současnosti navozují předpoklad širší hospodářské spolupráce," potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) František Kotrba.

Vietnam navíc prochází fází budování nové infrastruktury a moderního zdravotnictví, což přináší další možnosti pro české firmy. Stavební technologie, čističky odpadních vod nebo zdravotnická zařízení jsou jedny z nejčastěji exportovaných artiklů. "Jde však o vysoce konkurenční prostředí a trh je založen na dlouhodobých vztazích partnerů a osobních kontaktech. Bez lobbistů, kteří mají vazby do nejvyšších pater politické a ekonomické hierarchie země, se větší projekty uskutečňují jen obtížně," dodal Kotrba.

Doplnil, že z uvedených důvodů například MPO zřídilo v Ho Či Minově městě kancelář CzechTradu, která napomáhá konkrétním českým firmám, včetně investorů, při orientaci na vietnamském trhu. "Obchodní úsek českého zastupitelského úřadu v Hanoji pak zajišťuje kontakty především na vietnamské vládní instituce," dodal Kotrba.

Česko-vietnamská společnost však říká, že postup MPO je nedostatečný. Uvedená pomoc zatím údajně vůbec nepřiměla odpovědné státní úředníky k větší flexibilitě práce ve prospěch vzájemného obchodu obou zemí. "Vietnam nepoptává, do Vietnamu létá celý svět nabízet, a proto je nutná větší účast českých výrobců a exportérů na největších vietnamských prodejních veletrzích," říká předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Poukazuje také na neznalost českých podnikatelů v oblasti vietnamského obchodního práva nebo tradičních obchodních zvyklostí.

Z uvedených důvodů by českým podnikatelům mohla pomoci i návštěva českých státníků, obvykle bývají důležitým impulzem pro zlepšení obchodních vztahů. Vietnam patří mezi země, kde je k uzavření obchodu nutné osobní poznání partnerů, a mise státních činitelů taková setkání podporují vzhledem k propojení vietnamských politiků s ekonomickým prostředím. "Vítám proto i snahu prezidenta Zemana projednat zřízení přímé letecké linky mezi oběma zeměmi, to by účinně pomohlo k rozšíření turistického ruchu, ale také podnikatelům obou zemí," dodal Winter.