Comey vždy bránil politizaci své práce. Jeho odvolání může znamenat Trumpův konec

James Comey

Čtěte zde

"Rozhovory s americkým prezidentem Donaldem Trumpem byly velmi znepokojivé. Trump mi řekl, abych zastavil vyšetřování jeho poradce Michaela Flynna, považoval jsem to za rozkaz."

Uvedl to bývalý ředitel amerického Federálního vyšetřovacího úřadu (FBI)  v Senátu, kde vypovídá o podrobnostech vyšetřování, které se zaměřilo na možné vazby týmu prezidenta Trumpa na Rusko (projev lze sledovat živě ZDE - pozn. red.).

Na dotaz, zda má nějaké pochybnosti o tom, že se Rusko pokusilo ovlivnit průběh amerických prezidentských voleb, odpověděl: "Nemám žádné."

Trump Comeyho odvolal z postu ředitele FBI na počátku května a prohlásil, že ztratil jeho důvěru. Comey při slyšení prohlásil, že podle jeho názoru byl vyhozen, protože nechtěl zastavit vyšetřování Flynna.

"Není na mně, abych říkal, zda se Trump snažil v našich rozhovorech obejít justici," uvedl Comey v Senátu. Cormey avšak řekl, že mu Donald Trump ve funkci prezidenta několikrát lhal.

I když bývalý šéf FBI prohlásil, že po něm Donald Trump nechtěl, aby zastavil vyšetřování napojení jeho týmu na Rusko, vyzval ho, aby přerušil vyšetřování prezidentova poradce Machaela Flynna, který tajil schůzku s ruským velvyslancem.

Vše se točí kolem Michaela Flynna

Odvolaný ředitel sepsal o svých rozhovorech s Trumpem písemnou zprávu, kterou už ve středu zveřejnil senátní výbor pro dohled nad tajnými službami. Právě před něj ve čtvrtek Comey předstoupil.

"Potřebuji oddanost, očekávám věrnost," řekl podle prohlášení Trump v lednu Comeymu během jejich společné večeře.

Poradce Michaela Flynna odvolal Trump z funkce 13. února, pouhé tři týdny po jmenování. Flynn přiznal, že o svých rozhovorech s ruským velvyslancem USA Sergejem Kisljakem nepravdivě informoval viceprezidenta Mikea Pence.

Pokud bude prezident Trump obviněn ze zasahování do vyšetřování FBI, může to mít závažné politické důsledky.

V krajním případě Kongres může zahájit proces jeho odvolání z funkce (tzv. impeachment). K tomu je ale nutný souhlas některých republikánských členů Senátu a Sněmovny reprezentantů.

Sněmovna funguje jako žalobce a musí žalobu odsouhlasit. Senát pak funguje jako soudní tribunál a rozhoduje, zda se prezident provinil.

Naposledy v roce 1998 čelil impeachmentu prezident Bill Clinton kvůli tomu, že lhal o poměru se stážistkou Monikou Lewinskou. Sněmovna žalobu odsouhlasila, ale Senát Clintona nakonec obvinění zprostil.

Přímý přenos z výpovědi Jamese Comeyho (v angličtině):

 

Časová osa - od nástupu do čela FBI do vyhazovu a vyšetřování ruského vlivu: