Britský producent a dýdžej řečený Goldie v rozhovoru možná nechtěně prozradil totožnost proslulého graffiti umělce Banksyho, který anonymně sprejuje po celém světě.

V interview pro podcast Distraction Pieces dýdžej mluvil o tom, jak trh s uměním zničil graffiti, když v jedné větě Banksyho nazval křestním jménem Rob.

„Dneska stačí dát na tričko komiksový nápis, podepsat to Banksy a je hotovo. Nic proti Robovi, podle mě je to skvělý umělec. Převrátil svět umění vzhůru nohama,“ řekl Goldie doslova.

Banksyho příjmení však neprozradil, doplňující otázku na Banksyho totožnost už nedostal a místo toho hovor raději rychle stočil k jazzu.

Britská BBC či list Independent tento výrok okamžitě rozebraly. Obě míní, že Banksym tedy musí být třiapadesátiletý Robert Del Naja alias 3D, člen populární skupiny Massive Attack.

Pokud by to tak bylo, znamená to, že Banksyho už několikrát viděli také Češi – kapela naposledy vloni v létě s Del Najou hrála na festivalu Rock for People.

Del Naja je Goldieho přítelem z Bristolu, odkud oba pochází. V 80. letech minulého století se pohybovali ve stejných kruzích graffiti umělců.

Dříve například skotský novinář Craig Williams po dobu pět měsíců pátral, kdo se skrývá za pseudonymem Banksy. Došel k názoru, že to musí být právě Dal Naja a tým jeho spolupracovníků.

Del Naja spekulace popřel. „Byl by to hezký příběh, ale bohužel to není pravda. Přání je otcem myšlenky. Banksy je kamarád. Přišel na některé naše koncerty. Ale to je čistě náhoda, nic víc,“ uvedl.

Banksyho fanoušci však Goldieho nynější přeřek berou jako další důkaz, že Banksym je opravdu Del Naja.

Banksyho graffiti se v minulosti několikrát objevily na místech, kde nedávno koncertovali Massive Attack, například v dubnu 2003 v australském Melbourne, kde kapela hrála o měsíc dřív.

V květnu 2010 Banksy šestkrát sprejoval v americkém San Francisku krátce poté, co tam Massive Attack dvakrát předtím vystoupili. K podobným shodám došlo v kanadském Torontu, americkém Bostonu či Los Angeles a New Yorku.

Banksy také Del Naju označil za svůj vzor a napsal předmluvu k jeho knize zvané 3D and the Art of Massive Attack, která vyšla vloni, upozornil britský list Independent.

Britská BBC ale připomíná, že o Banksyho totožnosti v minulosti kolovalo víc dohadů. Například list The Mail On Sunday roku 2008 napsal, že Banksy se ve skutečnosti jmenuje Robin Gunningham, pochází z dobře zajištěné středostavovské rodiny a chodil na soukromou Bristol Cathedral School, kde je školné téměř 10 tisíc liber ročně.

V minulosti některé internetové weby rovněž psaly, že Banksym je muž řečený Robin Banks. Později se ale ukázalo, že to je pouze Gunninghamova přezdívka.

Další teorie spojovaly Banksyho s graffiti umělcem jménem King Robbo, který však před třemi roky zemřel, s liverpoolským výtvarníkem Paulem Hornerem či streetovým umělcem řečeným Mr. Brainwash. Nejodvážnější konspirační teorie dokonce jednoho času tvrdily, že Banksy je ve skutečnosti alter ego populárního britského výtvarníka Damiena Hirsta.

Žádné ze spekulací se nepodařilo ověřit. Banksy při sprejování nikdy nebyl zatčen, pokud je natáčen či fotografován, vždy má kapuci přes hlavu. Dokonce i ve svém dokumentárním filmu z roku 2010 zvaném Exit Through the Gift Shop vystupuje Banksy skrytě.

Kromě toho je Banksy znám mnoha mystifikacemi – nelze vyloučit ani možnost, že se s dýdžejem Goldiem domluvil a nynější teorii šíří po společné dohodě.

Banksy je jedním z nejslavnějších světových umělců. Jeho graffiti, často se silným politickým či sociálním podtextem a výrazně humorným vyzněním, se náhodně objevují na různých místech světa.

Naposledy letos v březnu umělec v palestinském městě Betlému na Západním břehu Jordánu otevřel satirický hotel plný narážek na izraelsko-palestinský konflikt. Kdo se ubytoval v "hotelu s nejhorším výhledem na světě", jak ho Banksy nazval, hleděl přímo na zeď oddělující Západní břeh Jordánu od Izraele.

Před dvěma roky Banksy v městečku na jihozápadě Anglie otevřel takzvaný dystopický zábavní park Dismaland. Jeho součástí bylo i dvouminutové video českých umělců Vladimíra Turnera, Ondřeje Mladého, Jana Šimánka a Vojtěcha Fröhlicha. Ty oslovili domnělí kurátoři akce a požádali je, zda by se video mohlo objevit na "dočasné umělecké události určené široké veřejnosti, která kromě venkovního kina bude obsahovat i spoustu dalších uměleckých artefaktů".