Hlava českých odborářů Josef Středula se typickému obrázku odboráře vymyká: chodí zásadně v obleku s kravatou a šátečkem za klopou, dbá o to, jak vypadá. Přišel také s úspěšnou, částečně virální kampaní za zvyšování platů.

To, že jeho další kroky povedou do politiky, se zdá být jisté.

HN: Určitě jste sledoval dění v bratislavském závodu Volkswagenu, co říkáte výsledku?

Stávku jsem samozřejmě sledoval. Dokonce bych řekl, že jsme to tak trochu vyprovokovali my. Když jsme akci "Konec levné práce" v září 2015 odstartovali, kolegy na Slovensku jsme velmi podrobně informovali, co naše kampaň obsahuje, jaké má prvky, kam směřujeme. Chování některých německých, ale nejen německých firem nevnímám nijak přátelsky. Třeba Škoda Auto − ačkoliv mají zisk téměř 30 miliard korun, průměrná hrubá mzda tam nedosahuje minimální mzdy v Německu.

HN: Zaměstnanci Škody na tom ale nejsou nejhůř.

Ve srovnání s ostatními se mají dobře, ale z mezinárodního pohledu to je trošku jiné. My proto kampaň přenášíme do Spolkové republiky Německo. Tlačíme na naše kolegy z odborů, aby se ptali, jak to na Východě vypadá. A říkáme, že je pro nás neakceptovatelné, aby západní země EU exportovaly do východní Evropy sociální dumping. Musíme se vymanit z této ceny práce, nemůžeme mít cíl, že zůstaneme low-cost zemí.

Josef Středula (49)

◼ Narodil se 12. listopadu 1967 v Opavě. Po studiu na střední strojnické škole krátce pracoval ve Vítkovických železárnách.

◼ Od roku 1993 je profesionálním odborářem, takřka celou svou kariéru spojil s odborovým svazem Kovo, který sdružuje organizace z průmyslových podniků.

V letech 2005 až 2014 ho vedl, pak se stal šéfem Českomoravského konfederace odborových svazů.

◼ Je ženatý, má dvě děti, ve volném čase se věnuje fotografování.

HN: Takže budete i na základě úspěchu slovenských odborářů tlačit na to, aby se Češi nebáli jít do stávek?

Stávka je krajní řešení, není naším cílem. My se chceme v první řadě domluvit. A pro to uděláme maximum. Navíc bych neřekl, že se máme my inspirovat na Slovensku.

Ještě před nimi se řešila situace ve zlínské továrně Mitasu a tamní zaměstnanci si vybojovali procentuálně ještě výraznější zvýšení
platů než ve Volkswagenu.

HN: Za čtyři měsíce budou volby. O zvyšování platů se hodně mluví. Vy jste s končící vládou spokojený, že?

Rozdíl je skutečně obrovitý. Myslím tím chování předchozích vlád. Jak zaměstnavatelé, tak my hodnotíme z tohoto pohledu vládu absolutně nejlépe.

Jsou věci, kde jsme se neshodli, kde jsme měli velké rozpory. Je ale třeba vládě poděkovat a neudělám žádnou chybu, pokud poděkuji jmenovitě i panu premiérovi. Každý měsíc s námi jednal. Řeknu aktuální příklad, tím je otázka univerzitních nemocnic. Jsem velice rád, že se novela zákona, která se jich týká, zcela zastavila. Měli jsme jednoznačné stanovisko se zástupci zaměstnavatelů, že to není dobrá věc, že to jde špatným směrem.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se