Před osmi měsíci francouzské úřady u Calais vyklidily uprchlický tábor, kterému se kvůli nevyhovujícím podmínkám přezdívalo "džungle".

Nyní se ale utečenci k severofrancouzskému městu, které funguje jako dopravní spojnice mezi Francií a Velkou Británií, opět vrací. Znovu se tak z Calais stává symbol nezvládnuté migrační krize v Evropě.

Nevládní organizace odhadují, že u města pobývá až 600 migrantů, vláda jejich počet ale odhaduje na 400.

A každý měsíc podle francouzských médií přibývají další. Nejčastěji přichází z Itálie, která se opět potýká s náporem běženců. Jde o lidi z Afghánistánu, Eritreje, Súdánu a Somálska.

Nemáme jinou možnost

Na silnicích se s návratem migrantů opět objevují zátarasy. Každou noc se jich desítky pokoušejí dostat do kamionů, které míří za kanál.

Na rostoucí riziko pro řidiče kamionů upozorňuje i David Sagnard, šéf francouzské federace silniční dopravy. "Naším každodenním chlebem je: 'Dávejte si pozor, když usednete za volant, je tu hrozba, že na silnici bude blokáda, že budete muset náhle zabrzdit a neustále se dívat do zpětných zrcátek," uvedl pro francouzská média.

Nedávno se při srážce s dalším kamionem, který zablokovaly právě zátarasy, zabil polský řidič. Z jeho smrti francouzská policie obvinila čtyři běžence.

Také třiadvacetiletý Gudzar z Afghánistánu se každou noc pokouší proniknout do kamionů. "To, co se stalo, je hrozné. Nechceme zabíjet lidi. Nemáme jinou možnost jak odejít, a proto na silnicích stavíme zátarasy z kmenů stromů. A když řidiči zastaví, tak se pokoušíme dostat do nákladních vozidel," uvedl pro francouzské rádio France Inter.

Podmínky migrantů u Calais se s likvidací stanového uprchlického tábora ještě zhoršily. "Není tu žádný přívod vody, nemáme co pít, kde se umýt. Ani nemáme kde spát," uvedl pro server The Local čtyřiadvacetiletý Afghánec Jamal.

Na nevyhovující podmínky si u administrativního soudu v Lille stěžovalo 11 nevládních organizací. Soud jim dal za pravdu, a nařídil úřadům, aby do deseti dnů zajistily sprchy, záchody a přístup k pitné vodě. Starostka Calais Natacha Bouchartová z konzervativních Republikánů se ale hodlá proti rozhodnutí soudu odvolat.

Vláda zasáhne proti pašerákům

Francouzská vláda vylučuje, že by u města postavila nové uprchlické centrum.

"To už jsme jednou viděli. Začne to s několika stovkami lidí a skončí to několika tisícovkami, které nedokážeme zvládnout," uvedl francouzský ministr vnitra Gérard Collomb, který Calais nedávno navštívil. "A proto tu nové centrum stavět nebudeme," dodal ministr, který má obavy, že by u tohoto severofrancouzského města mohla znovu vyrůst "Džungle".

Vloni úřady ve dvou fázích uprchlický tábor zlikvidovaly. Běžence z Afriky a Blízkého východu rozvezly do různých azylových center rozmístěných po celé Francii.

Některé děti a mladiství se nakonec dostali do Velké Británie.

Část běženců ale ještě předtím z Calais utekla a přemístila se například do improvizovaného utečeneckého tábora u Dunkerque nebo do Paříže. Už tehdy nevládní organizace varovaly, že migranti se do Calais vrátí.

Ministr vnitra Collomb aktuálně plánuje posílit bezpečnost města a okolí, kterým každoročně projedou na čtyři miliony kamionů. Do Calais povolá dvě mobilní policejní jednotky. Přísněji zasáhnout hodlá také proti pašerákům lidí. Ti si za své "služby" často berou stovky až tisíce eur.