Kdyby v nadcházejících parlamentních volbách v Německu, které se konají 24. září, volili teenageři, zůstala by Angela Merkelová kancléřkou a vyhráli by konzervativci CDU/CSU. Pro Martina Schulze jako kancléře by hlasovalo pouze 10 procent dotázaných.

Průzkum agentury YouGov a slavného teenagerského časopisu Bravo, jehož česká verze přestala vycházet po 24 letech v roce 2015, mimo jiné ukázal, že dvě pětiny mladistvých jsou se současnou vládou spokojeny. Většina také považuje demokratický režim za nejlepší formu vlády.

Žádné jiné politické téma nezajímá mladé Němce více než vnitřní bezpečnost. Přes devadesát procent si myslí, že je pro stát opravdu důležitá.

Mezi další témata pro politiky řadili teenageři vzdělání nebo uprchlickou krizi. Dívky následně uváděly péči o životní prostředí a zdravotnictví více než chlapci, kteří by naopak dali přednost financím a výzkumu moderních technologií. 

Merkelová versus Schulz

Z německých politiků je pro mladistvé nejznámější kancléřka Angela Merkelová, německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová nebo současný ministr zahraničí Sigmar Gabriel. Předseda SPD a volební lídr sociálních demokratů Martin Schulz se v tomto žebříčku umístil až na sedmém místě.

Téměř každý druhý teenager nemá na Schulze vůbec žádný názor. Zbytek dotázaných ho označil především za sympatického, zajímavého a modernějšího než Merkelovou. Také se mladým zdál méně vzdálený než současná kancléřka.

Merkelovou označili mladí Němci jako tradiční, nudnou a od mladých vzdálenou. Ale na druhou stranu vyzdvihovali, že je kompetentní a disciplinovaná. Kdyby byla přímá volba nového kancléře, volila by ji více než třetina teenagerů.

Více informací ve škole než na sociálních sítích

Tři ze čtyř mladých Němců se s politickými tématy setkávají během školní výuky. A více než polovina si myslí, že německý politický systém je ve školách dobře vysvětlován.

Každý druhý z dotázaných teenagerů poté dostává informace o politickém dění prostřednictvím televize.

Na třetím místě se jako zdroj informací umístila rodina a přátelé, se kterými mladiství diskutují o politické situaci. Až poté následují zpravodajské mobilní aplikace a sociální sítě.

Mezi nimi dominuje YouTube a Instagram, který předstihl sociální síť Facebook.

Noviny a časopisy u mladistvých zaostávají. Jejich prostřednictvím se informuje pouze pětina ze všech dotázaných. 

Mladí se inspirují od rodičů

Z německých politických stran je mladým nejbližší unie CDU/CSU, SPD nebo Zelení. Ale až každý čtvrtý z dotázaných se neztotožňuje s žádnou politickou stranou a značná část z nich podporuje strany, které volí jejich rodiče.

Každý třetí teenager z průzkumu by souhlasil s volebním právem v parlamentních volbách od 16 let. To je v Německu možné ve čtyřech spolkových zemích (Brandenbursku, Brémách, Hamburku a Šlesvicku-Holštýnsku), ale pouze při volbách do zemského sněmu.

Někteří z dotázaných se dokonce vyjádřili, že by souhlasili s hranicí vyšší než 18 let.