Třiadvacetiletý houslista Wuilly Arteaga se už několik měsíců účastní protestů proti venezuelskému prezidentovi Nicolási Madurovi, který chce upevnit svoji moc v zemi.

Mladý houslista na protestních pochodech i při střetech s plně ozbrojenou gardou hraje venezuel­skou hymnu. O víkendu byl během nepokojů zraněn v obličeji. "Ani gumové projektily, ani náboje nezastaví náš boj za nezávislost Venezuely. Zítra budu zase zpátky protestovat v ulicích," vzkázal z nemocničního lůžka Arteaga, který se stal jedním z nejznámějších symbolů demonstrací ve Venezuele.

Manifestace svolává tamní opozice. Té se nelíbí, že prezident Nicolás Maduro plánuje přepsat ústavu tak, aby získal větší pravomoci. Opozice varuje před tím, že chce ve Venezuele zavést diktaturu a oddálit či zrušit prezidentské volby. Ty by se měly konat příští rok.

800 procent

loni dosáhla inflace ve Venezuele.

Maduro na tuto neděli svolal volby do ústavodárného shromáždění, které nahradí parlament, jejž aktuálně ovládá opozice. Prezident se hájí tím, že jen nová ústava dokáže sjednotit rozdělenou zemi a ukončit všeobecný chaos, v němž se kdysi bohatý latinskoamerický stát nyní potácí.

Za viníka všech potíží Maduro označuje Spojené státy, které proti jeho zemi prý dlouhodobě vedou "hospodářskou válku".

Protirežimní protesty se konaly i o víkendu. Mladí lidé často po­užívají podomácku vyrobené Molotovovy koktejly či hází kameny na členy národní gardy. Ti odpovídají slzným plynem nebo gumovými projektily. Ve střetech s bezpečnostními složkami zemřelo už sto lidí, další stovky byly zraněny.

Situace se zřejmě ještě vyhrotí. Opozice vyhlásila na středu a na čtvrtek dvoudenní generální stávku. Další protestní pochody se budou konat také v další dny. Podobná stávka se uskutečnila už i minulý týden.

Mezitím roste mezinárodní tlak na Venezuelu. Americký prezident Donald Trump pohrozil, že pokud se Maduro opravdu pokusí přepsat venezuelskou ústavu, tak proti režimu zavede ekonomické sankce.

Ve hře je dokonce možnost, že by USA zakázaly dovoz ropy z Venezuely, píší americká média. Tím by ji zasáhly na tom nejcitlivějším místě. Venezuelská vláda prodejem ropy získává většinu svých příjmů. Pokud by o ně přišla, následoval by další ekonomický propad a ještě silnější chaos.

Bílý dům zatím se zavedením podobných sankcí váhá. Experti Trumpovy administrativy se obávají, že tímto krokem by Washington postihl nejen venezuelskou vládu, ale i obyčejné obyvatele. Ti se musí dlouhodobě vyrovnávat s nedostatkem potravin a léků a s vysokou inflací.