Americká Sněmovna reprezentantů v úterý schválila nové sankce vůči Rusku, Íránu a Severní Koreji. Opatření musí ještě odsouhlasit Senát a podepsat prezident Donald Trump. Ten zatím váhá, napsala agentura Reuters.

Návrh zákona, který zavádí nové sankce vůči trojici zemí, přijala Sněmovna reprezentantů naprostou většinou hlasů. Pro se vyslovilo 419 poslanců, proti tři. Návrh tak získal podporu i Trumpových republikánských spolustraníků.

Nyní se bude návrhem zabývat Senát, zatím ale není jasné kdy. Osud sankcí v Senátu je podle Reuters nejistý, ačkoliv touto komorou již dříve bez problémů prošel obdobný návrh.

Trump má k opatření výhrady a podle pondělního vyjádření mluvčí Bílého domu se ještě nerozhodl, zda jej podepíše. Případné veto prezidenta ale mohou zákonodárci přehlasovat.

Přípravu protiruských sankcí sleduje s určitým znepokojením Evropská komise, sdělil v pondělí její mluvčí. Server Politico uvedl, že podle interních poznámek přichystaných pro členy komise by nyní schválená nová podoba amerických protiruských sankcí mohla mít negativní dopady na evropské energetické společnosti.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu varoval Spojené státy, že Evropská unie obratem zareaguje na chystané sankce proti Rusku, pokud budou ohrožovat energetickou bezpečnost unie.

"Americký zákon (o sankcích) by mohl mít nechtěný dopad na energetické bezpečnostní zájmy EU," uvedl Juncker v prohlášení po jednání Evropské komise. 

Proti restrikcím, které připravuje Kongres USA, se opět ohradilo Německo a kritický postoj zaujalo také Rakousko. Německé ministerstvo zahraničí Washingtonu vzkázalo, že není možné z přípravy sankcí vynechat i Evropu. 

Moskva rozhodnutí americké Sněmovny reprezentantů zkritizovala.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že tento krok maří šance na zlepšení vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem.

Předseda zahraničního výboru Rady federace, horní komory ruského parlamentu, Konstantin Kosačov na Facebooku uvedl, že by Moskva měla připravit na nové americké sankce vůči Rusku "bolestivou" odpověď.