Předseda Slovenské národní strany Andrej Danko v pondělí naprosto nečekaně vypověděl koaliční smlouvu. Jeho partnery, tedy šéfa strany Směr a premiéra Roberta Fica a ostříleného harcovníka a předsedu Mostu-Híd Bélu Bugára to zaskočilo.

Slovenská vláda se zatím nerozpadá, jde o politické gesto, jež neznamená konec parlamentu ani předčasné volby. Ale mohlo by. 

Slovensku hrozí předčasné volby. Slovenská národní strana vypověděla koaliční smlouvu, její partneři jsou zaskočeni

Ze všeho nejvíc jde o vydírání.

Danko, který je také předsedou parlamentu, chce od Fica nejspíš získat více vlivu a funkcí ve státních orgánech.

Kromě svých patnácti poslanců ze 150 v Národní radě toho však nemá mnoho co nabídnout.

Spíš potřebuje zakrýt skandál vlastního ministra školství Petera Plavčana, který je obviněn z manipulace s eurofondy ve svém resortu.

Danko neřekl, že koalice končí. V prohlášení zaslaném médiím volá po novém přerozdělení pravidel a vztahů v koalici.

V jedné větě naznačil, že "když se daří ekonomice státu, musí to pocítit i občané".

A navrhuje jednání o nové koaliční smlouvě.

Loni po volbách se Danko vezl na vlně nečekaného úspěchu své strany, která se po letech dostala do parlamentu a jejíž preference do konce roku rostly až k 15 procentům. Dával rozhovory, v nichž vedl úvahy o tom, co by bylo, kdyby byl premiérem.

Jeho vztah s Ficem byl od začátku napjatý, ale zkušený slovenský premiér si v minulosti už dokázal poradit s jinými politickými borci, než je Danko, který byl mimochodem letos v zimě mimořádně povýšen na kapitána slovenské armády.

Kvůli roztříštěné opozici a rostoucí podpoře fašistů Mariana Kotleby, v průzkumech nyní třetí nejsilnější strany, by zřejmě nikdo jiný než Fico nebyl schopen ani v případě předčasných voleb sestavit vládu.

Loni v březnu premiér zaskočil všechny rychlým vytvořením nepravděpodobné koalice s pravicovými stranami Most-Híd a Síť. Druhá jmenovaná se krátce poté rozpadla.

Teď má Fico nový problém. Potřebuje sehnat 15 poslanců. Už mnohokrát ovšem svým protivníkům i partnerům ukázal, že politické obchody umí dělat jako málokdo.