Dvaatřicetiletá Heather Heyerová se vydala protestovat do ulic amerického Charlottesvillu proti shromáždění neonacistů a rasistů. Jeden z nich nasedl do svého auta, najel v rychlosti do její skupiny a zavraždil ji, zatímco devatenáct dalších zranil − stalo se tak za bílého dne, na ulici, v dnešní Americe.

Prezident Trump ostře odsoudil rasismus i extremisty, kteří mají na svědomí útok v Charlottesville

Smrt pobouřila celé Spojené státy a svět vůbec. Až potud by to bylo jen tuze odporné a smutné, kdyby ovšem nenastala zvláštní věc. Americký prezident Donald Trump se chová, jako by příslušníky Kukluxklanu a podobné typy, z nichž někteří při srazu v Charlottesvillu mávali také prapory s hákovými kříži, považoval za svoje lidi. On, jenž proslul tím, jak hbitě dokáže reagovat na kdejakou prkotinu nebo kdekomu hned jedovatě, ba nestydatě nadávat, odsoudil vraždu Heather Heyerové pouze ve velmi obecných, a tím pádem vlastně krotkých větách.

Takže tiskový odbor Bílého domu a různí představitelé americké vlády museli přes víkend vysvětlovat, že jeho slova nejsou žádným "lavírováním", jistěže prý zahrnují právě i Kukluxklan a vůbec všechny v Charlottesvillu shromážděné rasisty různých proveniencí, k nimž patřil i ten vrah. Trump sám, což je důležité vědět, to však neřekl, ani na svém oblíbeném Twitteru se tak nevyjádřil. Jistě lze říct, že tak možná ještě učiní, ale škoda už je napáchána. Američtí náckové si jeho mlčení zajisté budou vysvětlovat jako výraz nepřímého uznání − prostě že díky Trumpovi už nejsou žádnými vyděděnci.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se