Katalánská metropole Barcelona se stala dějištěm nejkrvavějšího útoku ve Španělsku za posledních 13 let. K atentátu se přihlásil Islámský stát.

ON-LINE: Policie z útoku v Barceloně podezřívá 18letého chlapce, je na útěku. Počet obětí se zvýšil na čtrnáct

Není náhodou, že si útočníci vybrali právě Barcelonu, metropoli jednoho z nejbohatších španělských regionů Katalánska. Právě tam žijí nejradikálnější islamisté z celého Španělska, již mají vazby na džihádisty z dalších zemí.

Každým rokem bezpečnostní složky ve Španělsku kvůli džihádismu zatýkají více a více lidí. Roste také počet podezřelých, které bezpečnostní složky sledují. Katalánsko je na tom ale nejhůře.

Od roku 2012 policie v Katalánsku provedla celkem 30 protidžihádistických operací, během kterých zadržela 62 lidí. Pro srovnání: v Madridu to bylo 19 operací a za mřížemi skončilo 51 podezřelých radikálů, informoval list El País.

V Barceloně působí radikální verbíři

V Katalánsku žije největší muslimská komunita z celého Španělska. Ta se zde, v jednom z nejbohatších regionů, vytvořila postupně během migračních vln především před rokem 2007. Aktuálně čítá asi půl milionu lidí. Do oblasti mířili hlavně lidé z Maroka, v o něco menší míře také z Alžírska a dalších zemí Severní Afriky.

Tak velká komunita věřících nezůstala bez povšimnutí u islamistických radikálů, jako jsou například salafisté, popisuje list La Vanguardia. Ti se rozhodli, že budou šířit radikální verzi islámu právě v Katalánsku.

Nejprve využili některé z tamních svatostánků, kde se islamisté začali mísit s umírněnými muslimy a postupně je radikalizovat.

Už před lety v regionu pobýval například Mohamed Atta, jeden ze strůjců útoku na newyorská dvojčata.

Odhaduje se, že aktuálně je v Katalánsku asi 50 radikálních modliteben. V celém Španělsku je to přitom asi sto.

V regionu probíhá radikalizace nejrychleji

Přelomem je vypuknutí války v Sýrii. Španělská média upozorňují, že utrpení Syřanů mnozí radikálové využili ve svůj prospěch a používali jej při verbování lidí do řad Islámského státu.

V Barceloně i v dalších městech Katalánska vzniklo několik buněk verbířů, kteří se podle listu La Vaguardia soustředí na "expres radikalizaci" a lákání bojovníků na území Iráku a Sýrie, jež IS ovládal či dosud ovládá. Z modliteben se radikalizace rychle přesunula na internet, kde islamisté často používají videa nebo například fotky.

"Katalánsko je regionem, kde probíhá proces radikalizace nejrychleji. Menšina islamistů patří mezi nejradikálnější ve Španělsku a má také vazby na další extremisty v Evropě," uvedly španělské zpravodajské služby ve své zprávě v roce 2015.

Tamní buňky jsou tak napojeny na další skupiny v zahraničí a jsou schopny se dobře koordinovat.

Vedle Barcelony má potíže s nárůstem radikalismu také Madrid a pak dvě španělské enklávy Ceuta a Melilla.