V uplynulém půlroce byly zadrženy dvě lodní dodávky ze Severní Koreje určené syrské vládní agentuře pro chemické zbraně. Vyplývá to ze zprávy, kterou dostala k dispozici Rada bezpečnosti OSN a o níž v úterý informovala agentura Reuters.

Agentura napsala, že orgán Rady bezpečnosti nyní "vyšetřuje podezření, že Sýrie a KLDR spolupracují při vývoji zakázaných chemických zbraní, balistických střel i konvenčních zbraní".

Lodní dodávky zadržely dvě z členských zemí rady a další členský stát informoval, že existují důvody domnívat se, že šlo o součást kontraktu mezi Sýrií a severokorejskou obchodní společností pro těžební rozvoj. Tato společnost je na černé listině RB OSN od roku 2009. Je považována za hlavní severokorejský podnik zabývající se obchodem se zbraněmi a vývozem materiálu potřebného k výrobě balistických střel a konvenčních zbraní. Loni Rada bezpečnosti na sankční listinu přidala i dva zástupce tohoto podniku, kteří působí v Sýrii.

Adresátem severokorejského zboží bylo syrské centrum pro vědecká studia a výzkum, které už se Severní Koreou v minulosti spolupracovalo. Právě toto pracoviště mělo dohled nad arzenálem chemických zbraní, jehož se měla Sýrie zbavit po chemickém útoku spáchaném v roce 2013 v oblasti Ghúta jihovýchodně od Damašku. Byl připisován syrské armádě a zemřelo při něm podle opozice přes 1300 lidí. Sýrie se tehdy ve snaze vyhnout se americké odvetné akci vzdala chemického arzenálu a nechala jej zničit. Z používání chemických zbraní je ale podezírána nadále.

Podle Reuters odborníci OSN vyšetřují spolupráci Sýrie a KLDR v raketovém programu a při údržbě i opravách syrského protiletadlového raketového systému.

OSN uvalila na KLDR první sankce za její balistický a jaderný program v roce 2006 a pak je několikrát zpřísnila.