Bohuslav Sobotka věří, že po příštích prezidentských volbách bude mít Česká republika jinou hlavu státu. S tím se podle něj změní i politická kultura na Hradě. Český premiér to řekl v rozhovoru pro rakouský deník Die Presse, v němž se také vyjádřil například k problému migrace. Podle něj chce Česko pomáhat lidem z východní Evropy, ale když vidí problémy s muslimskou komunitou v jiných zemích, nechtějí Češi muslimy.

Sobotka rakouskému deníku řekl, že výroky prezidenta Miloše Zemana, který mimo jiné nedávno předsedu vlády veřejně označil za "svini", nevypovídají nic o politické kultuře v Česku, ale spíše o politické kultuře na Pražském hradě.

"Věřím, že po příštích prezidentských volbách budeme mít jinou hlavu státu. A pak se kultura na Hradě změní," poznamenal Sobotka.

V předchozí volbě podle něj Zeman získal podporu, protože se sám prezentoval jako outsider. "A protože lidé nevěděli, co je čeká," dodal.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na Sobotkova slova na twitteru napsal, že "souručenství starých politických stran, médií a neziskovek prostě podporuje jiného kandidáta, který je tvárný."

"Roztomilé. Český premiér z ČSSD pomlouvá českého prezidenta v rakouském tisku," napsal pak Ovčáček v dalším tweetu. V podobném duchu Sobotkova slova hodnotil zakladatel strany Realisté Petr Robejšek. "Mysleme si o Zemanovi co chceme, ale to že ho premiér pomlouvá v zahraničí je ubohé," napsal.

Sobotka tuto středu českým novinářům řekl, že sociální demokracie zatím kandidáta na prezidenta nemá. "Nevím o tom, že by někdo v sociální demokracii měl zájem kandidovat nebo že by někdo měl zájem o podporu ze strany sociální demokracie," řekl a nevyloučil možnost, že ČSSD nakonec svého kandidáta vůbec nevyšle.

V rozhovoru s Die Presse se šéf české vlády rovněž vyjádřil ke spojenectví Zemana a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Zeman podle Sobotky těží z toho, že Babiš nevyslal do prezidentské kampaně žádného kandidáta.

"A Babiš bude mít prospěch z toho, že ho Zeman pověří sestavením příští vlády," domnívá se nynější premiér.

Nízkou podporu své ČSSD v průzkumech si Sobotka vysvětluje i vzestupem populistických hnutí. "A my sociální demokraté jsme nedokázali dostatečně prodat své úspěchy," zalitoval v interview.

K otázce přerozdělování uprchlíků Sobotka poukázal na společný postoj Visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) odmítající závazné kvóty a vyjádřil přesvědčení, že v evropské azylové politice v budoucnu nebudou hrát "donucovací kvóty" žádnou roli.

"Velmi bychom ocenili, kdyby Evropa lépe chránila svou vnější hranici," zdůraznil.

"Přijímání uprchlíků by mělo být vždy v kompetenci národních států. V Evropě příliš často vidíme problémy s integrací lidí, kteří přicházejí z jiného kulturního nebo náboženského prostředí," vysvětlil český premiér.

V té souvislosti vyzdvihl, že v České republice je jen malá a nezradikalizovaná muslimská komunita.

"Když pozorujeme problémy v jiných evropských zemích, v Česku už muslimy nechceme. Pomáháme lidem, kteří přicházejí z východní Evropy," vysvětlil. Zároveň zdůraznil, že Česko přispívá k řešení migrační krize finanční podporou libyjské pobřežní stráže, uprchlických táborů nebo vysíláním policistů na Balkán.

V souvislosti s problematikou Evropské unie Sobotka řekl, že Česko usiluje o pokrok v oblasti společné unijní obrany. Také pro přijetí eura nevidí žádné ekonomické překážky, ale problémem je, že chybí politická shoda na připojení k eurozóně.

"Pokud se budou země platící eurem brzy silněji integrovat, stoupence eura v Česku to určitě povzbudí," uvedl.

Český premiér rozhovor rakouskému listu poskytl při příležitosti návštěvy v Salcburku, kde se tento týden setkal v takzvaném slavkovském formátu s kolegy z Rakouska a Slovenska a také s francouzským prezidentem. Základem regionální spolupráce však podle něj zůstává visegrádský formát.

"Problémy v Polsku a Maďarsku nepřekračují úroveň, kvůli níž bychom museli dramaticky reagovat. A když jsme reagovali, nejdřív jsme hovořili se svými partnery," odmítl Sobotka přerušení kooperace se zeměmi, které v současnosti čelí kritice kvůli ohrožení právního státu.