Německý spisovatel tureckého původu Dogan Akhanli vyčetl Madridu, že s ním zachází jako se zločincem. Napsala to agentura AFP.

Akhanlimu hrozí, že jej Španělsko vydá do Turecka. Španělská policie literáta zadržela v Granadě na základě zatykače Interpolu.

Ankara muže obviňuje z terorismu; spisovatelův obhájce uvedl, že jde o tažení proti kritikům tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, kteří žijí v zahraničí.

Šedesátiletý Dogan Akhanli bydlí v Německu od roku 1991 a má německé občanství. V letech 1985 až 1987 byl v Turecku vězněn a znovu zde za mřížemi strávil čtyři měsíce v roce 2010. Španělská policie jej zatkla 19. srpna v Granadě a po četných protestech z německé strany jej následující den propustila.

Akhanli ovšem musí zůstat v Madridu, dokud Španělsko nerozhodne, zda ho do Turecka vydá, či nikoli.

"Kdybych nebyl aktérem této komedie, byl bych – z pozice obránce lidských práv a spisovatele – rozzuřený o poznání více, než jsem teď," řekl ve středu spisovatel.

Zároveň připomněl, že až dosud mohl cestovat bez omezení.

"Nechápu, jak mohou Španělé zvažovat mé vydání do země, která sklouzává k fašismu, když by sami měli vědět, jaké důsledky z něj lidstvu plynou," odkázal Akhanli na diktaturu Franciska Franka, který ve Španělsku vládl v letech 1939 až 1975.

"To proto, že nahlas protestuji a píšu knihy o genocidě Arménů (již se Turci dopustili na počátku 20. století) a o právech Kurdů," zdůvodnil své zatčení na žádost Ankary spisovatel.

Řekl také, že Evropská unie si musí položit otázku, jaký vztah k diktatuře v Turecku zaujme. "To EU vyžene všech 60 tisíc tureckých exulantů, po nichž Ankara pátrá od vojenského puče v roce 1980?“ položil řečnickou otázku.

Akhanli vyjádřil solidaritu s turecko-švédským reportérem Hamzou Jaldžinem, který byl z obdobných důvodů zadržen v Barceloně na počátku měsíce. Gonzalo Boye, obhájce Dogana Akhanliho, Španělsko obviňuje z toho, že extradice velmi snadno schvaluje. Madrid vydal v letech 2014, 2015 a 2016 do Turecka vždy po jedné osobě.