Po desetiletích skrytého či méně skrytého nepřátelství mezi Saúdskou Arábií a Ruskem dochází podle expertů k historickému zlomu. V Moskvě ve čtvrtek bude jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem saúdský král Salmán bin Abd al-Azíz.

Budou jednat o Sýrii, kde v tamní občanské válce podporují znepřátelené strany, o ropě, jejíž cenu se snaží dlouhodobě zvýšit a vyřadit ze hry své konkurenty, a také o nákupu ruských zbraní a spolupráci v jaderném průmyslu.

Zda bude návštěva skutečně historickým mezníkem, hodně závisí na saúdské straně a postoji Rusku k Íránu. Jde o to, nakolik si Saúdové chtějí spoluprací s Moskvou zkomplikovat vztahy se svým hlavním spojencem, Spojenými státy. A nakolik ruská strana alespoň slovně Rijád přesvědčí, že není takovým spojencem Teheránu, jak se dosud tvářila. Saúdská Arábie totiž považuje Írán za svého hlavního nepřítele a zápasí s ním o vliv na celém Blízkém východě.

Saúdové už oznámili, že v Sýrii netrvají na okamžité rezignaci tamního prezidenta Bašára Asada, ruského spojence. Asad s pomocí Rusů vojensky vyhrává, a tak je nyní cílem Rijádu zabránit úplnému zničení povstaleckých skupin, které podporuje. Možná se s Moskvou dokáže dohodnout na jejich zapojení do Bašárem řízené Sýrie. Na oplátku prý Moskva nabízí, že zatlačí na Damašek a přestane kritizovat Saúdy za jejich vojenské operace v Jemenu. Tam Saúdové válčí proti proíránským povstalcům.

Moskva a Rijád se mohou domluvit na další spolupráci v oblasti ovlivňování světových cen ropy. Rusko spolupracuje na omezení těžby ropy s Organizací zemí vyvážejících ropu, jejímž nejdůležitějším členem je Saúdská Arábie, od konce loňského roku. Omezení těžby zvyšuje cenu. Jak Saúdská Arábie, tak Rusko jsou ale životně závislé na prodeji ropy, a tak si nemohou dovolit její razantní omezení. Navíc zvyšující se cena ropy láká na trh další konkurenty.

Očekává se, že saúdský král podepíše v Moskvě dohodu o nákupu ruských zbraní za 3,5 miliardy dolarů. Rijád prý chce od Moskvy získat balistické rakety a protiletecké systémy.

Chce tím získat dalšího dodavatele zbraní, aby nebyl tak závislý na amerických dodávkách. A zároveň tím chce zřejmě zabránit tomu, aby Moskva moderní zbraně vyvážela do Teheránu. Rijád je ale v této oblasti omezen tím, že nechce podráždit Spojené státy. Spoléhá totiž na USA při své obraně, v historii proti Iráku, nyní proti Íránu.

Rijád chce také spolupracovat s Ruskem při výstavbě svých jaderných elektráren. Plánuje jich postavit 16 za 80 miliard dolarů. Nemusí jít ale čistě o elektrickou energii. Saúdové se bojí možnosti, že by Teherán získal jadernou bombu. Íránský jaderný program je momentálně omezen mezinárodní dohodou. Pokud by ale tato smlouva přestala platit, chce mít Rijád vyškolené techniky a materiál, aby mohl pracovat na vlastní atomové zbrani.

Za návštěvou saúdského krále v Moskvě stojí podle televizní stanice al-Džazíra saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán. Ten chce posílit mezinárodní postavení Saúdské Arábie, posílit její ekonomiku (i za pomoci možných ruských investic) a omezit vliv Teheránu v oblasti Blízkého východu.