Americký prezident Donald Trump hrozí, že vypoví dohodu NAFTA, tedy smlouvu o volném obchodu mezi Spojenými státy, Kanadou a Mexikem. Opakuje, že smlouva je pro USA nevýhodná. Američané momentálně s Kanaďany a Mexičany jednají o tom, jak dohodu upravit. Kanada se teď obává, že se ve Washingtonu s příchodem Trumpa prosadí protekcionismus – smlouva NAFTA je pro kanadskou ekonomiku klíčová. I o tom bude ve středu s Trumpem ve Washingtonu jednat kanadský premiér Justin Trudeau. 

Kanada chce i kvůli možným změnám v americké politice využít svých dalších obchodních partnerů. Příležitostí je nedávno uzavřená dohoda o volném obchodu mezi Kanadou a Evropskou unií, známá pod zkratkou CETA. "Je nejlepším příkladem na světě, který máme. Ukazuje, že nemusíme volit mezi volným obchodem a progresivní politikou. Možné je oboje. CETA počítá s ochranou životního prostředí, práv zaměstnanců nebo bezpečnosti potravin," říká v rozhovoru s HN Stéphane Dion, bývalý kanadský ministr zahraničí a v současnosti velvyslanec v Německu, který je zároveň zvláštním vyslancem Kanady pro celou EU.

Dion nezmiňuje ochranu životního prostředí nebo práv na pracovním trhu náhodou. Někteří aktivisté a politici tvrdili, že obchodní dohoda unie s Kanadou podmínky právě v těchto oblastech zhorší. CETA tak málem spadla pod stůl, protože její schválení blokoval regionální parlament ve Valonsku, které je jednou z oblastí v Belgii. Valonští poslanci se ale nakonec nechali přesvědčit poté, co EU a Kanada k dohodě připojily vysvětlující deklaraci, která na zmíněné obavy reaguje. Petici proti uzavření smlouvy podepsalo 3,5 milionu Evropanů.

CETA nedávno začala předběžně platit, což znamená, že do praxe vstoupila především její obchodní ustanovení. Některé pasáže, například o ochraně investic, musí počkat na plný vstup dohody v platnost. Ten bude možný až po další ratifikaci v národních a regionálních parlamentech všech zemí EU. Není proto vyloučené, že se někteří politici opět postaví proti, podobně jako Valoni v Belgii.

"Máme úžasnou příležitost přesvědčit ty lidi, kteří jsou znepokojeni, že žádný důvod k obavám nemají. A že tato dohoda o volném obchodu pomůže ekonomickému růstu jak v Evropě, tak v Kanadě," myslí si Stéphane Dion. A dodává, že "tyto argumenty nám pomůžou v boji proti protekcionismu, který je velkou chybou".

Podle odhadů Evropské komise má smlouva s Kanadou zvýšit HDP unie zhruba o 12 miliard eur ročně, což je přes 310 miliard korun. Smlouva počítá s odstraněním 98 procent cel a celních překážek. Kanada také zpřístupnila pro evropské dodavatele trh veřejných zakázek i na regionální úrovni. Tyto zakázky můžou evropským firmám přinést desítky miliard eur ročně.

Česko si od dohody s Kanadou slibuje zvýšení přímého obchodu, především ve strojírenství, dopravních stavbách nebo farmaceutickém průmyslu. Očekává taky větší přímé investice kanadských firem v Česku. "Věřím, že kanadské společnosti tady v Česku objeví nový trh, nové partnery, se kterými budou obchodovat," říká k tomu Stéphane Dion.
Už nyní v Česku působí například kanadská firma Bombardier Transportation, světová jednička na trhu kolejových vozidel. V České Lípě vyrábí součástky pro regionální a příměstské vlaky, tramvaje a metro.