V Barceloně se sešel více než milion lidí na demonstraci za jednotu Španělska. Podle organizátorů jich dorazilo 1,1 milionu. Informoval o tom španělský deník El País. Podle policie bylo ale lidí 300 tisíc. Lidé nesli španělské i katalánské vlajky a volali "Díky, Španělsko, Katalánsko Tě miluje".

V průvodu, který prošel centrem města, vládla podle záběrů ze sociálních sítí slavnostní atmosféra. Manifestace se účastnili i někteří místní politici, lídři stran, které odmítly v pátek v katalánském parlamentu hlasovat pro rezoluci o nezávislosti. Demonstraci svolala organizace Katalánská občanská společnost v reakci na dění v předchozích dnech.

Předseda španělské vlády Mariano Rajoy v sobotu oficiálně převzal úřad katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Stalo se tak poté, co v úředním věstníku bylo zveřejněno páteční rozhodnutí o odvolání katalánské vlády a rozpuštění regionálního parlamentu, informují španělská média. Puigdemont již dle katalánského deníku La Vanguardia uvedl, že své sesazení neuznává, ale nevyjádřil se konkrétně, zda se bude bránit u soudu. Zároveň všechny vyzval, aby se stranili násilí.

Opatření Madridu následují poté, co katalánský parlament v pátek schválil rezoluci o vytvoření samostatné katalánské republiky a co krátce nato odhlasoval Senát (horní komora španělského parlamentu), že Madrid může omezit autonomii Katalánska. Španělský premiér Mariano Rajoy následně oznámil rozpuštění katalánského regionálního parlamentu; nové volby se v regionu mají konat 21. prosince.

vše o katalánsku na jednom místě

Zpráva zveřejněná v úředním věstníku také obsahuje detaily týkající se těchto předčasných voleb. Předvolební kampaň, která potrvá 15 dnů, začne 5. prosince.

Většinu kompetencí předsedy a místopředsedy katalánské vlády nyní z Rajoyova rozhodnutí převezme místopředsedkyně španělské vlády Soraya Sáenzová. Ta si vytvoří tým státních tajemníků, kteří budou pověřeni řízením jednotlivých katalánských vládních úřadů.

Puigdemontovi a 12 členům vládního kabinetu hrozí po odmítnutí sesazení obvinění z dalších trestných činů. Španělská generální prokuratura již oznámila, že příští týden zahájí stíhání katalánského vedení pro vzpouru, za kterou lze uložit trest až 30 let vězení.

Agentura AP poukázala na to, že rovněž není jasné, jak chce Rajoy dostat pod svou kontrolu rozsáhlou regionální správu na nižších úrovních. Přinejmenším část z přibližně 200 000 úředníků už dala najevo, že se odmítne příkazy Madridu řídit, byť jim hrozí vyhazov z práce.

Pochybnosti panují i ohledně toho, jak katalánská regionální policie, zvaná Mossos d'Esquadra, zareaguje na příkaz vystěhovat Puigdemonta a jeho vládu z úřadů. Podle agentury Reuters, jež měla možnost nahlédnout do interní instrukce, byl vydán pokyn, aby se její příslušníci chovali zcela neutrálně a nepřidávali se na žádnou stranu. Jsou proto obavy, aby v následujících dnech nevypukly násilnosti, neboť se chystá celá řada demonstrací.

Puigdemont v asi tříminutovém vystoupení žádal Katalánce o "demokratické odmítnutí" omezení autonomie, jejich odpověď má být podle Puigdemonta nenásilná, ale vytrvalá. Šlo o jeho první veřejný projev od pátečního hlasování katalánského parlamentu o rezoluci o nezávislosti tohoto autonomního regionu.

V pátek večer slavily tisíce Katalánců v Barceloně nezávislou katalánskou republiku, která měla být na základě páteční rezoluce tamního parlamentu ustavena. Tomu ale zabránila španělská vláda poté, co jí k tomu dal španělský Senát (horní komora parlamentu) mandát na základě ústavního článku 155.