Když loni v březnu, uprostřed prezidentské kampaně, chtěla média od tehdejšího kandidáta Donalda Trumpa znát jeho zahraničněpolitické poradce, uvedl Trump i jméno George Papadopoulos. Trump devětadvacetiletého Papadopoulose tehdy označil ze "skvělého chlapíka", který bude mít jako poradce na starosti "energii a ropu".

Teď v pondělí se ale Papadopoulos ocitl mezi třemi muži, kteří byli jako první obviněni v "ruské kauze".

V rámci ní se tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera snaží zjistit, zda Trumpův tým v loňské kampani nespolupracoval s Rusy.

V první reakci na vznesená obvinění se média soustředila na Paula Manaforta, šéfa Trumpovy předvolební kampaně. Jenže Manafort (podobně jako druhý obviněný, jeho obchodní partner Rick Gates) byl ve skutečnosti obviněn za daňové podvody, které s kampaní nesouvisejí.

A ukázalo se, že důležitější pro výbušnou podstatu celé kauzy − pro objasnění kontaktů mezi Trumpovými lidmi a Moskvou − je v tuto chvíli Papadopoulos. Na rozdíl od Manaforta, který popírá vinu, se vyšetřovatelům přiznal, že ve své původní výpovědi pro FBI letos v únoru lhal. Od svého červencového zatčení s vyšetřovateli spolupracuje a jeho dosavadní svědectví může být pro Trumpa hodně nepříjemné.

Podle dokumentů zveřejněných v pondělí vyšetřovateli byl Papadopoulos s největší pravděpodobností mužem, jehož prostřednictvím Rusové testovali zájem Trumpova týmu o kompromitující informace na Hillary Clintonovou. Právě Papadopoulos byl patrně první, kdo do Trumpova týmu v dubnu 2016 přinesl zprávu, že Rusové mají na Clintonovou "špínu" v podobě "tisíců e-mailů".

Jako Trumpův poradce se totiž Papadopoulos nevěnoval ani tak "energii a ropě" a raději si vzal za své instrukce jiného poradce Sama Clovise. Ten dohlížel na celou Trumpovu kampaň a Papadopoulosovi sdělil, že "ústředním zájmem kampaně v zahraniční politice je zlepšení vztahů s Ruskem".

DONALD TRUMP

George Papadopoulos se v Londýně, kde loni bydlel, opakovaně setkal a komunikoval s Rusy, kteří se mu nabízeli jako kontakty dovnitř ruské vlády a přímo k prezidentovi Vladimiru Putinovi. Konkrétně šlo o ruského politologa Josepha Mifsuda působícího v Londýně.

Ten Papadopoulosovi tvrdil, že má "významné kontakty" mezi ruskými vládními úředníky. Zároveň Trumpovu poradci představil ženu, údajně Putinovu neteř, rovněž prý s vlivnými kontakty v Moskvě.

Podle vyšetřovacích materiálů Papadopoulos Trumpovu týmu nabídl, že lze zprostředkovat osobní jednání mezi Trumpem a Putinem. Na schůzce na konci dubna v Londýně mu pak profesor Mifsud sdělil, že se právě vrátil z Mosky, kde se dozvěděl, že "Rusové mají špínu na Clintonovou".

Ve svých následných e-mailech Papadopoulos kolegy a nadřízené v kampani opakovaně informoval, že je možné zařídit schůzky se zástupci ruské vlády. A zároveň se nabízel, že odjede do Moskvy a setkání dojedná.

FACEBOOK A TWITTER

To se nakonec nestalo a vyšetřovatelé zatím nevědí (nebo to záměrně neuvedli), jak s informacemi od Papadopoulose naložilo vedení Trumpovy kampaně.

V dosud zveřejněných materiálech není odpověď na to, jak vysoko se v Trumpově týmu informace o "kompru" na Hillary dostala a zda došla k Donaldu Trumpovi.

Papadopoulosovo svědectví je ale už druhým dokladem, že mnozí lidé v Trumpově bezprostřední blízkosti informováni byli a přinejmenším se o tyto mate­riály aktivně zajímali. Předchozím důkazem bylo letos v létě odhalení, že Trumpův nejstarší syn Donald junior se loni v červnu v New Yorku sešel s ruskou právničkou, která také slibovala "kompro" na Clintonovou.

A ten "skvělý" Papadopoulos nakonec může přijít amerického prezidenta Donalda Trumpa docela draho.