Předseda hnutí ANO Andrej Babiš chce svou premiérskou éru zahájit zvyšováním důchodů. Rád by navýšil základní výměru penzí z devíti na deset procent, což by znamenalo pro rok 2018 navýšení o 448 korun měsíčně pro každého seniora.

Jenže toto přání má dva háčky, jeden ekonomický a druhý politický. Ekonomický spočívá v tom, že na podobnou změnu by Babiš musel někde vykouzlit hrubým odhadem deset miliard. A navíc vše ještě do Vánoc protlačit sněmovnou.

Politický je ale ještě pozoruhodnější. Jako ministr financí dosud proti zvyšování důchodů právě s odkazem na možnosti státního rozpočtu vždy brojil. V roce 2015 zarazil ve vládě návrh sociálnědemokratické ministryně práce na valorizaci penzí. V roce 2016 odmítal návrh ČSSD zvýšit penze o 300 korun. V roce 2017, ještě než odešel z vlády, varoval před navyšováním výdajů pro důchodce.

Vždy se nakonec nějak tlaku ČSSD podvolil, ale přidával jen nerad. Pro penzisty naopak vymýšlel nejrůznější rovné důchody a posílení pojistného pilíře, což by se rozhodně všem dnešním seniorům nemuselo vyplatit.

Jenže pak přišly volby a Babiš si na billboardy nalepil, jak moc chce zvyšovat důchody. A vyplatilo se to.

Penzisté jsou strůjcem jeho volebního vítězství. Senioři vždy předtím volili ČSSD a KSČM, nyní dvě pětiny volí Babiše, komunisty jen 13 procent, ČSSD ani ne desetina.

Zatímco u mladých Babiš prohrál s piráty či ODS, u seniorů je naprosto nesporným vítězem.

A v ústředí ANO to zjevně už pochopili. Někdejší pábení Babiše, že představí radikální velkou reformu důchodů, která by řešila, že i v časech největšího růstu máme v důchodovém účtu schodek 16 miliard, je zapomenuto.

ANO se stalo de facto novou ČSSD: velké reformy neslibovat a každý rok přidávat penzistům alespoň několik stovek, i kdyby nebylo kde brát. Že systém je chronicky deficitní a pro budoucí důchodce zbudou žebračenky, o tom se už nemluví.

Mohlo by to totiž ohrozit novou Babišovu image přítele penzistů.

Související