Nízkonákladová Fio banka spustí během prvního pololetí příštího roku on-line investování do podílových listů. Chce začít nabízet své vlastní akciové podílové fondy. Novinku v úterý potvrdil Ján Franek, tiskový mluvčí Fio banky.

"Před několika týdny jsme získali licenci České národní banky pro založení Fio investiční společnosti. Cílem je primárně našim klientům umožnit investovat do podílových listů, které jim nabídneme ve vlastních podílových fondech s různou strategií.Reagujeme tím na rostoucí zájem lidí v Česku zhodnocovat peníze prostřednictvím podílových fondů," uvedl Franek.

Nízkonákladová Fio banka má nyní 773 tisíc klientů a je tak pátou největší bankou v Česku podle počtu klientů. Doposud klienti Fio banky můžou akcie nakupovat napřímo přes svůj obchodní účet prostřednictvím internetové aplikace eBroker. "Klientům chceme nabízet hlavně akciové podílové fondy, neplánujeme žádný minimální vklad ani vstupní poplatek," uvedl Franek. K jednotlivým strategiím Franek uvedl, že jedna z nich, takzvaná domácí, se soustředí na mix akcií titulů obchodovaných na pražské burze. Ve fondech s růstovou a konzervativní strategií chce Fio banka využít své zkušenosti při správě portfolií některých svých klientů. Obchodní účet pro investování napřímo má ve Fio bance nyní 100 tisíce klientů.

Není to jediná novinka, kterou na příští roku Fio banka chystá. "Do konce první pololetí 2018 bychom rádi spustili možnost bezkontaktního placení mobilem pro systém Android Google Pay," uvedl Fránek. Podle něj banka nestihla být mezi prvními bankami v Česku, protože se celý letošní rok soustředila na vlastní zajištění části procesů při zpracování plateb kartami u obchodníků.

Už na začátku příštího roku však jednu z dlouho očekávaných služeb nasadí. Začne vydávat kreditní karty. "Naši klienti kreditní karty stále poptávají, zájem o ně je na celém trhu dlouhodobě stabilní. Proto jsme se rozhodli je začít nabízet vedle našich debetních platebních karet," vysvětlit Franek s tím, že jako nízkonákladová banka nebude za vydání ani za vedení kreditní karty účtovat poplatky. Poplatek za vedení kreditní karty klienti v bankách běžně platí měsíčně, a to kolem padesáti korun. Kreditky budou pro běžné klienty i podnikatele, úrokovou sazbu zatím banka nesdělila s poukazem, že sazby na platebních kartách v poslední době klesly a nabídka Fio banky bude konkurenceschopná.

Současně na příští rok Fio banka plánuje spustit novou verzi svého mobilního bankovnictví. Kromě nového vzhledu přijde i s novými funkcemi jako je přihlašování do mobilního bankovnictví pomocí otisku prstu pro systém Android, správa trvalých příkazů, načtení QR kódu z obrázku či kompletní správu pojištění ke kartám. Přesnější termín spuštění banka nesdělila.

Fio bance se podobně jako ostatním bankám letos daří. Za 9 měsíců vydělala před zdaněním 268,4 milionu korun, což je rekordní výsledek v její dosavadní historii, jedná se o téměř čtyřnásobný nárůst. Bilanční suma přesáhla 109 miliard korun, vklady 105 miliard a úvěry 22 miliard korun. Bezpoplatková Fio banka funguje na trhu od poloviny roku 2010, kdy Finanční skupina Fio získala bankovní licenci. Do nově vzniklé banky integrovala svou družstevní záložnu, která tehdy měla 26 tisíc klientů. Na konci roku 2010 už banka měla 70 tisíc klientů. "Máme nyní jedenáct krát více klientů než před sedmi lety. Ustáli jsme silné konkurenční prostředí," říká Franek. Za poslední rok jí vzrostl počet klientů o pětinu.

Fio banka umožňuje vedení účtu a domácí platební transakce zdarma, bez poplatku má i deset výběrů z vlastních bankomatů měsíčně, kterých má bezmála 170, ještě před rokem jich bylo 12. Výběr z cizích bankomatů stojí 30 korun. Když klient používá platební kartu, za každé utracené čtyři tisíce korun měsíčně získat jeden výběr zdarma, maximálně však pět měsíčně.

Vlastníky Fio banky jsou podnikatelé Romuald Kopún a Petr Marsa.