Zavedení nových amerických sankcí, které by zakazovaly nákup ruských dluhopisů, se Kreml nebojí. Snížil deficit státního rozpočtu, a tudíž si nepotřebuje tolik půjčovat. Podle ruského ministra financí Antona Siluanova úspory dokonce mohou spuštění dalších sankcí zabránit.

"Mohou omezit cizince v nákupu ruských cenných papírů. Kdybychom nafukovali deficit, tak bychom měli vážný problém. Ale nyní vedeme vyváženou rozpočtovou politiku, zmenšujeme deficit. Naši kolegové na Západě tak vidí, že sankce nebudou mít takový efekt, jako kdybychom rozhazovali peníze napravo nalevo," řekl Anton Siluanov v rozhovoru pro
televizi Rossija 1.

V letošním roce bude deficit ruského rozpočtu 2,2 procenta HDP, příští rok by měl klesnout na 1,3 procenta a v letech 2019 až 2020 až na 0,8 procenta.

Americký Senát již přijal zákon o možném rozšíření sankcí. Kromě jiného během tří měsíců musí ministr financí USA na základě konzultací s ředitelem národní rozvědky a ministrem zahraničí předložit Kongresu detailní zprávu, která bude popisovat možný efekt sankcí, pokud se budou týkat ruského dluhu.

"To je důvod, proč jsme do rozpočtu dali částku 40 dolarů za barel ropy. Není to kvůli tomu, že jednoduše nechceme utrácet a raději budeme vytvářet rezervy. Ale ve tříletém rozpočtovém horizontu počítáme s tím, že sankční režim se může zhoršit," prohlásil Siluanov. To znamená, že pokud bude cena ropy vyšší než 40 dolarů za barel, tak rozdíl v ceně poputuje do rezervního fondu. V současné době se cena blíží k 60 dolarům.