Summit G8 se již před třemi lety zavázal, že do roku 2010 zdvojnásobí pomoc Africe ve srovnání s rokem 2004, tehdy se jednalo o navýšení o 25 miliard dolarů. Píše se rok 2008 a Afrika ze slíbené částky zatím nedostala ani čtvrtinu.

Prezident Světové banky (SB) Robert Zoellick nicméně prohlásil, že je naléhavě nutné získat deset miliard dolarů na potravinovou a peněžní pomoc. Jak uvedl, kvůli drahým potravinám by mohlo propadnout pod hranici chudoby přes 100 milionů lidí, z toho 30 milionů Afričanů.

Vše o G8 a probíhajícím summitu

Problematická situace afrického kontinentu převládala v projevech vedoucího představitelů osmi hospodářsky nejmocnějších zemí světa i v jiných souvislostech. Debatovalo se i o politické situaci v Zimbabwe.

Rozvoj za vysoké ceny potravin

Šéfové OSN a Světové banky v pondělí hned na úvod třídenní schůzky v severojaponském letovisku Tójako vyzvali mezinárodní společenství ke zmírňování dopadů prudce zdražených potravin na desítky milionů chudých.

"Vysoké ceny potravin již začínají rušit pokroky dosažené rozvojem," uvedl například generální tajemník OSN Pan-Ki-mun. Světové vůdce vyzval, aby neprodleně poskytli zemím v nouzi potravinovou pomoc i hnojiva a osivo pro letošní setí.

Rozporuplné Zimbabwe

Státníci G8 se dostali i na kritiku červnových voleb v Zimbabwe, které vyhrál dlouholetý autoritářský vůdce Robert Mugabe. Zatímco Bush volby označil za zmanipulované, tanzanský prezident Jakaya Kikwete naznačil, že země G8 a africké státy se liší v názoru na to, jak na situaci v Zimbabwe reagovat.

"Dělám si starosti o zimbabwský lid, jsem hluboce zklamán volbami, které považuji za zmanipulované," prohlásil Bush po pondělním setkání šéfů vlád a zemí G8.

Na programu summitu byla dále řada bilaterálních schůzek, mimo jiné setkání ruského prezidenta Dmitrije Medvědeva s americkým prezidentem Georgem Bushem, který si vyslechl varování Moskvy před umístěním protiraketové základny v Litvě (ČTĚTE ZDE).