V Mexiku a USA se v posledních týdnech šíří tzv. prasečí chřipka, která má na svědomí kolem 70 obětí a další tisícovku nakažených. Některé z obětí se nakazily prasečí chřipkou A/H1N1. Tento typ se předtím podle WHO u prasat či u člověka nevyskytoval, zatímco ostatní viry typu H1N1 ano.

Podle studií by ale až polovina prasat v chovech v USA v sobě původce nákazy mohla mít. Už nyní je ale jasné, že mnozí nakažení do styku s prasaty vůbec nepřišli. Pro odborníky tak zatím zůstává hádankou, jak se mohli nakazit. Mexický ministr zdravotnictví míní, že se virus do země mohl dostat z ciziny.

Dostupná očkovací vakcína se proti nynější nákaze nedá použít. Proti viru H1N1 účinkuje ale lék Tamiflu, uvedl mluvčí WHO. Toho podle něj mají Mexiko i USA velké zásoby. Onemocnění se projevuje stejně jako běžná chřipka. Člověk má rýmu, kašel, bolesti v krku a vysoké horečky. Později se z nich může vyvinout zápal plic.

 

Hlavní otázky a odpovědi o nebezpečné prasečí chřipce, která má vzhledem ke své schopnosti nakazit lidi pandemický potenciál.

Co je to prasečí chřipka?

Onemocnění dýchacích cest u chovných prasat, způsobené chřipkovým virem typu H1N1. Nově objevený typ viru A/H1N1 nebyl u prasat ani člověka dosud znám.

Je nemoc přenosná na člověka?

Ano. Nejvíce jsou ohroženy zejména osoby, které jsou v přímém kontaktu s nakaženými zvířaty.

Je prasečí chřipka nakažlivá z člověka na člověka?

Ano. Případy přenosu mezi lidmi však byly spíš výjimečné. Stalo se tak například v USA v letech 1976 a 1988 a naposledy letos 17. dubna, kdy se nakazily dvě děti, u nichž byl kontakt s prasaty vyloučen.

Jak se nemoc přenáší?

Virus se šíří vzduchem. Milovníci vepřového masa se ale bát nemusejí, konzumace vepřového podle dnešního vyjádření francouzského ministerstva zemědělství nepředstavuje v souvislosti s tímto onemocněním žádné riziko. Podle expertů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) dochází ke zničení viru při teplotě 71 stupňů Celsia.

Jaké má prasečí chřipka příznaky?

Příznaky této nákazy jsou totožné s příznaky obyčejné chřipky: náhlá horečka, kašel a bolest svalů.

Jak se prasečí chřipce bránit?

Účinnou prevencí proti prasečí chřipce je důkladné mytí rukou. Zdravotničtí odborníci rovněž doporučují zakrývat si ústa při kašli a kýchání a vyzývají ke "zdrženlivosti" ve společenských kontaktech s ostatními lidmi. Přesto podle nich lze zabránit šíření chřipky jen obtížně.

Existuje očkování proti prasečí chřipce?

Proti typu H1N1 účinkuje lék proti ptačí chřipce - Tamiflu. Výroba účinné očkovací látky proti novému typu A/H1N1 si podle vyjádření Světové zdravotnické organizace (WHO)vyžádá "trochu času", než bude virus dostatečně prozkoumán. Dostupné vakcíny údajně pouze snižují účinky nového viru a běžné léky proti chřipce nezabírají.

Kde se virus vyskytl?

V Mexiku, kde si dosud vyžádal 62 lidských životů a u 1000 dalších osob vyvolal symptomy podobné onemocnění. Nákaza nebezpečným virem byla také prokázána v USA. Žádný z osmi nakažených ale neskončil smrtelně.
Stav pohotovosti vyhlásily i odpovědné úřady v Peru, Chile a Kostarice. Situaci bedlivě sledují také v Kanadě a Francii. Kvůli nebezpečí prasečí chřipky svolala WHO na dnešek mimořádné krizové jednání expertů.