Armáda v Burkina Fasu v sobotu podpořila ve funkci přechodného prezidenta podplukovníka Isaaca Zidu. Vyřešily se tak nejspíš mocenské boje mezi jednotlivými armádním frakcemi, které v této africké zemi zavládly po páteční rezignaci dosavadního prezidenta Blaisea Compaorého, uvedla agentura Reuters. Sám Compaoré podle svědků utekl do Pobřeží slonoviny, kde byl údajně spatřen v jednom z luxusních hotelů.

Za prozatímní hlavu státu se přitom v pátek nejprve prohlásil náčelník generálního štábu armády Honoré Traoré, iniciativu ale poté převzala skupina mladších důstojníků. Ta oznámila, že vznikne prozatímní orgán, který zajistí co nejrychlejší návrat k ústavnímu pořádku. Zároveň vyhlásila pozastavení ústavy, uzavření státních hranic a vyzvala k součinnosti mezinárodní společenství.

Dosavadní muž číslo "dvě" v čele prezidentské gardy, podplukovník Zida, následně v sobotu oznámil, že přejímá zodpovědnost vedoucího prozatímního režimu. A armáda ho ve vedení země podpořila. "Podplukovník Isaac Zida byl jednomyslně vybrán, aby vedl zemi během přechodného období po odchodu prezidenta Compaorého," uvedla armáda ve svém prohlášení.

Opoziční strany a představitelé občanské společnosti ale převzetí moci armádou odmítají. "Politická opozice a občanská společnost zdůrazňují, že vítězství lidového povstání patří lidem a nemělo by být v žádném případě zabaveno armádou," oznámily organizace ve svém prohlášení. "Na našich jednáních jsme se shodli, že změny by měly být demokratické a měly by mít civilní charakter," dodaly. Podobného názoru je rovněž Africká unie (AU), která ve svém sobotním prohlášení také vyzvala ke změnám, které mají mít civilní charakter.

Na fotografii náčelník generálního štábu armády Honoré Traoré.

Šéf armády Burkiny Faso Honoré Traoré

Evropská unie a Spojené státy vyjádřily obavy nad vývojem situace a vyzvaly k urychlenému návratu k demokracii. Burkina Faso je důležitým spojencem Francie a USA v boji proti islamistickým ozbrojencům v oblasti západní Afriky, na svém území hostí zvláštní francouzské jednotky.

Třiašedesátiletý Compaoré rezignoval pod tlakem nepokojů, které vyvolala jeho snaha zajistit si úřad na další funkční období. Compaoré byl hlavou této západoafrické země od roku 1987, kdy se k moci dostal během převratu.

Až do pátku trval na tom, že povede přechodnou vládu, která by měla dovést zemi k volbám v příštím roce. To opozice a demonstranti odmítali a se svým požadavkem nakonec uspěli.

Násilnosti si v uplynulých dnech v Burkina Fasu vyžádaly desítky mrtvých. V ulicích hlavního města zavládl chaos, když dav demonstrantů vnikl do budovy parlamentu a zapálil ji. Vyraboval také státní televizi. Prezident kvůli tomu vyhlásil výjimečný stav, o pár hodin později jej ale opět zrušil.

Compaoré ve smířlivém televizním projevu řekl, že jednání s opozicí může vyústit ve vytvoření přechodné vlády a předání moci. "Pokud jde o mě, jsem připraven jednat o přechodném období, na jehož konci bych odevzdal moc," řekl prezident. Opozici ale tento ústupek nestačil a chtěla, aby prezident odstoupil okamžitě.

Po projevu v televizi Compaoré údajně odjel v koloně vozů doprovázené ozbrojenci směrem k městu Po, které leží u hranic s Ghanou.

Francouzský prezident François Hollande Compaorého rezignaci přivítal a vyzval ke klidu i rychlému uspořádání demokratických prezidentských voleb.