Severoatlantická aliance vyzvala Rusko k odpovědnějšímu chování jeho vojenských letadel ve vzdušném prostoru na hranicích NATO. Na tiskové konferenci to v pondělí řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

V reakci na sílící ruské aktivity v Evropě i jinde aliance už na počátku příštího roku uvede v život síly s velmi vysokým stupněm připravenosti, prozatím v provizorní podobě.

Moskva již dříve kritiku opakovaně odmítla a v pondělí podle agentury Interfax obvinila NATO, že svými akcemi v Pobaltí naopak aliance podrývá stabilitu severní Evropy.

"Ruské agresivní akce podkopaly euroatlantickou bezpečnost," prohlásil Stoltenberg den před jednáním ministrů zahraničí členských zemí NATO v Bruselu. Aliance podle něj dál sleduje ruské významné vojenské posilování okolo Ukrajiny i na jejím území.

Zároveň Stoltenberg odmítl garantovat Rusku, že se NATO v budoucnu nerozšíří o některou zemi. Reagoval tak na nedávný ruský požadavek, aby se aliance zaručila, že se Ukrajina nestane její součástí. Třetí země mimo NATO podle něj nesmí mít právo vetovat případné alianční rozšíření.

"Země by měly samy rozhodovat, zda se chtějí stát součástí vojenské aliance, jako je NATO, nebo ne," poznamenal Stoltenberg.

Podle něj porušuje Rusko mírové dohody z Minsku a dál podporuje proruské separatisty na východě ukrajinského území. Aliance naopak uznává ukrajinskou územní celistvost, nezávislost a suverenitu.

Rusko výrazně zvýšilo své aktivity u vzdušných hranic NATO, připomněl Stoltenberg. Uvedl, že letos kvůli ruským letadlům musely alianční stíhačky do vzduchu ve více než 400 případech. "Je to o 50 procent víc než loni. A v Pobaltí to bylo ještě víc," řekl.

Ruská letadla se podle Stoltenberga většinou pohybují v mezinárodním vzdušném prostoru, a neporušují tak mezinárodní pravidla. V některých případech ovšem vzdušný prostor zemí NATO narušila. "Chovají se způsobem, který je někdy velmi agresivní," podotkl generální tajemník aliance.

Problémem podle něj nejsou jen počty takových incidentů, ale také podoba letů. Letouny se prý pohybují velmi blízko aliančních lodí, létají bez oznámených letových plánů či bez zapnutých odpovídačů (přístrojů, umožňujících obsluze radarů identifikovat letící stroj) a nekomunikují s civilním řízením letového provozu.

Rusko by se podle Stoltenberga mělo chovat odpovědněji. Větší průhlednost by podle něj snížila riziko nehod či incidentů, které by pak mohlo být složité dostat pod kontrolu.

V reakci na ruské chování se už v září aliance na summitu ve Walesu dohodla na vzniku sil velmi vysoké připravenosti. Tyto "hrotové" jednotky, schopné na území členského státu zasáhnout v řádu dní, by měly začít existovat v roce 2016.

Do té doby aliance zvýší připravenost části už existujících sil rychlé reakce, řekl v pondělí Stoltenberg. "Je to most, dočasné řešení," poznamenal. Tři členské země – Německo, Nizozemsko a Norsko – se už přispět rozhodly, další o věci jednají. "Budeme tak lépe připraveni vypořádat se s každou krizí, ke které dojde na našich hranicích," poznamenal generální tajemník NATO.

Rusko alianční akce u svých hranic kritizuje. Náměstek ruského ministra zahraničí Alexej Meškov dnes prohlásil, že NATO ohrožuje stabilitu severní Evropy svými vojenskými manévry v tomto regionu a také tím, že do pobaltských republik "přemísťuje letadla schopná nést jaderné zbraně".

"Skutečnost je mimořádně špatná," řekl Meškov v rozhovoru s agenturou Interfax. "Ruské úřady rozhodně podnikají a budou podnikat maximum, aby zajistily bezpečnost Ruska a jeho občanů," dodal.