medvedev-do-profilu.jpgDmitrij Anatolijevič Medveděv se narodil 14. září 1965 v Leningradu a stejně jako Vladimir Putin vystudoval místní právnickou fakultu. S ruským prezidentem se seznámil počátkem 90. let, když pracoval jako poradce petrohradského primátora Anatolije Sobčaka. Když se Putin stal předsedou výboru pro zahraniční vztahy, Medveděv pro něj pracoval jako právní poradce. Současně přednášel na své alma mater a je spoluautorem uznávané učebnice občanského práva. Mezi specialisty je znám studiemi o dopravním právu nebo právní subjektivitě právnických osob. Současně se věnoval soukromé právní praxi a podnikal. V roce 1993 se stal ředitelem pro právní otázky jedné z největších společností pro těžbu dřeva Ilim Palp Enterprises a o tři roky později vlastnil 20 procent akcií koncernu. Z firmy odešel v roce 1999 poté, co finanční policie začala vyšetřovat privatizaci některých ze závodů společnosti. Ilimp Palp stále úspěšně funguje, zda Medveděv nadále vlastní akcie, není jasné.

Po jmenování Vladimira Putina do funkce premiéra byl Medveděv povolán do Moskvy. Nejdříve pracoval na úřadu vlády a po vítězných volbách se přestěhoval do prezidentské administrace na postu zástupce šéfa Alexandra Vološina, kterého o tři roky později vystřídal. Současně byl jmenován předsedou rady ředitelů Gazpromu. Podle znalců ale vykonával v Gazpromu jen dozorčí funkci, na řízení korporace se nepodílel. V roce 2005 se stal spolu se Sergejem Ivanovem "oficiálním kandidátem na prezidentského kandidáta" a stejně jako on byl jmenován místopředsedou vlády. Na starost dostal tzv. národní programy, zaměřené na zlepšení zdravotnictví, zemědělství a bydlení. V prosinci 2007 ho strana Jednotné Rusko a další tři politické strany jmenovaly kandidátem na post prezidenta Ruska.

Dmitrij Medveděv je obecně považován za liberálnějšího z možných pretendentů. V roce 2005 si dovolil polemizovat s doktrínou suverénní demokracie, kterou prosazuje Putinův hlavní ideolog Vladislav Surkov, se slovy, že "demokracie buďto je, nebo není, suverenita s tím nemá nic společného". Stále ale zdůrazňuje, že bude zcela pokračovat v Putinově politice.

3. března 20008 byl Medveděv podle očekávání zvolen třetím ruským prezidentem. Voliči mu vyjádřili svoji důvěru 70 procenty odevzdaných hlasů. Večer pak Putinův favorit prohlásil, že využije všech legálních prostředků k ochraně ruských zájmů.

Vlády nad Kremlem i celým Ruskem se Dmitrij Medveděv ujme 7. května, v den kdy končí mandát současného prezidenta Putinovi. Korunní princ Medveděv po svém zvolení potvrdil, že chystá "přímé pokračování" politiky svého předchůdce.