socrates_jose_192x128.jpgPortugalský premiér José Sócrates, jehož země se od neděle ujímá předsednictví v Evropské unii, dnes prohlásil, že hodlá pokračovat v přístupových jednáních s Tureckem. Sócrates tak nehodlá vyslyšet francouzský odpor. Za důležitější než otevírání nových sporů kolem Turecka ale považuje dokončení nové unijní smlouvy, o níž by se opřela reforma EU.

"Musíme být především čestní a dodržet to, co jsme slíbili," řekl Sócrates novinářům v předvečer převzetí předsednické role od německé kancléřky.

Ukončit jednání o vstupu Turecka do EU vybízí nový francouzský prezident Nicolas Sarkozy, který navrhuje, aby se EU pustila do debaty, kde končí její hranice. Podle Sócratese by však vyslyšení Sarkozyho požadavků mohlo poškodit pověst celého společenství, a to především v muslimském světě. Naopak proto přislíbil, že se pokusí během půlročního předsednictví rozhovory více rozběhnout.

sarkozy_rozzloben_192x128.jpgFrancie minulý týden použila své veto, aby zabránila jednáním s Turky v klíčové oblasti hospodářské a měnové politiky, avšak rozhovory zcela nezablokovala. A tak zatímco Chorvaté hladce postoupili k otevření dalších šesti kapitol, Turci jen k dvěma méně významným kapitolám o statistice a finanční kontrole.

Přístupová jednání mezi Tureckem a EU uvízla na mrtvém bodě už loni následkem neochoty Ankary změnit postoj ke Kypru. Protože Ankara stále odmítá přistoupit na celní unii s Kyprem a otevřít své přístavy a letiště spojům z řecké části ostrova, rozhodla se unie neuzavřít žádnou kapitolu předtím, než Turecko své závazky vůči Kypru splní. Ankara dosud uzavřela jednání jen v jediné z 35 kapitol: věda a výzkum.