Slovenský premiér Robert Fico nesouhlasí s výstavbou protiraketových základen v sousedním Česku a Polsku. Kromě toho, že se podle něho o základnách nedostatečně jednalo s Evropskou unií, Ruskem a NATO, se mu nelíbí i to, že základny by byly příliš blízko Slovenska.

Fico to řekl po včerejším setkání s italským premiérem Romanem Prodim v Bratislavě. Podotknul však, že to je jeho osobní názor, nikoli postoj vlády.

Debata o chystaném americkém protiraketovém systému ve střední Evropě by se měla odvíjet především ve společných orgánech NATO a Ruska. V Berlíně na to včera poukázala německá kancléřka Angela Merkelová, která se zasazuje o širokou shodu mezi západními spojenci a Moskvou. Vyjádřila i určité porozumění pro námitky, které vznáší prezident Vladimir Putin.

"Zasazujeme se o maximálně jednotnou linii," řekla na tiskové konferenci Merkelová k plánovanému systému protiraketové obrany, který chtějí USA vybudovat v Česku a v Polsku. Připustila ale, že "se toho zatím nedosáhlo".

Diskuse mezi Ruskem a USA i dalšími státy však podle ní zdaleka neskončila a za správné místo k jednání považuje Radu NATO-Rusko.

Za důležité v debatě mezi Západem a Ruskem považuje kancléřka to, že nejpozději od červnového summitu skupiny G8 v Heiligendammu už nikdo ze zainteresovaných stran nezpochybňuje nutnost takového systému.

Rusko považuje projekt za ohrožení bezpečnosti; i v reakci na to Putin minulý týden rozhodl opustit smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Moskva však včera uvedla, v žádném případě neznamená, že se zvýší počty ruských vojáků na západních hranicích země.

USA prosazují rakety v Polsku a radar v Česku jako ochranu před potenciální jadernou hrozbou z Íránu.