pivo-piti__192x128_.jpgSlovenským mladistvým do 18 let zakázal parlament pít alkohol. Děti do patnácti let nesmějí po jednadvacáté hodině pobývat v zařízeních, kde se alkoholické nápoje podávají, mohou v nich být jen v doprovodu rodičů. Provinilcům hrozí pokuta 1000 korun nebo veřejná ostuda.

O změnu zákona se postaraly dvě poslankyně HZDS, Katarína Tóthová a Ludmila Mušková.

"Platný zákon postihoval jen ty, kteří dětem nalévali. Pití mladistvých, dokonce i dětí, přerostlo do obrovského problému. Odklad řešení je nepřijatelný," obhajovala novelu Tóthová.

Čtěte více

Kontrolovat dodržování zákona mají obce, uvažuje se i o zapojení městské policie, škol i zdravotnických zařízení.

Největší rozruch způsobil v parlamentu článek, který povoloval dětem pouze symbolický přípitek v soukromí. Mnozí poslanci žertovali, že není možné určit, co taková alkoholová symbolika obnáší.

"U nás na východě jí máme i několikrát denně," řekl Viliam Novotný (SDKU).

Lékařské tajemství

Podobně se ozývali i jiní poslanci, někteří upozorňovali na to, že symboliku si někdo může představovat i v půl litru borovičky. Neuměli si také vysvětlit, kdo by v rodinách dodržování zákona kontroloval. Nakonec toto ustanovení zamítli.

Také pobyt mladistvého v restauraci v doprovodu rodičů vyvolával u mnohých slovenských zákonodárců úsměv.

"Já bych se synem i šel, ale on nějak se mnou nechce. Raději jde s frajerkou," přiznal šéf sněmovny Pavol Paška (Směr). Přesto pro přijetí nového pravidla hlasoval.

Alkoholické prohřešky mají kontrolovat starostové, městští a obecní policisté, ale například i lékaři z pohotovostí nebo záchytek, kteří opilé dítě ošetří.

"To není dost dobře možné. Lékaři přece musejí dodržovat lékařské tajemství. Není to špatný záměr, ale do života se uvést asi nedá, ačkoliv všechno je třeba zkusit," myslí si Lubomír Okruhlica, známý slovenský odborník na léčbu drogových závislostí.

Možné řešení vidí například ve zvýšení cen alkoholu, což snižuje dostupnost právě u dětí a mladistvých.

Nedostatečné pokuty?

Ani starostové si neumějí představit, jak se bude zákon dodržovat. Mnozí se také obávají, že ke slovu opět přijdou udavači nebo vyřizování si účtů mezi lidmi.

"Nechci být vulgární, ale celé je to kravina," reagoval v Pravdě starosta obce Bystrá Marián Alberty.

"To, že mladí lidé pijí a je to velký problém, si asi uvědomujeme všichni. Jen nechápu, proč se netlačí na zákon, který platí. Kdyby v hospodách mladistvým nenalévali a v obchodech jim alkohol neprodávali, třeba pod hrozbou vysokých pokut, tak je to reálnější řešení," tvrdí v jedné z bratislavských restaurací Katarína Macková.

Pokuty od tří do pěti tisíc korun, které dnes platí za nalévání alkoholu mladistvým, považuje za nedostatečné.

"To nemůžu se synovcem na večeři, když nejsem jeho rodič? To je nějaká blbost, to nemůžou myslet vážně ve třetím tisíciletí," doplňuje ji nevěřícně její kolegyně ekonomka Jana Stýlková.

Zákon má vstoupit v platnost okamžitě po uveřejnění ve Sbírce zákonů.