rusko-ministr-zahranici-sergej-lavrov__192x128_.jpgRusko je vedle Nikaraguy jedinou zemí světa, která uznala nezávislost obou separatistických gruzínských provincií. Teď s nimi hodlá prohloubit spolupráci.

Lavrov o tom hovořil po setkání se svými protějšky z Jižní Osetie a Abcházie, které jednostranně vyhlásily nezávislost počátkem 90. let. Při setkání byly vyměněny nóty o navázání styků.

Lavrov řekl, že bylo dohodnuto navázat styky na úrovni velvyslanectví. Uvedl dále, že uzavřené smlouvy věnují zvláštní pozornost zajištění bezpečnosti smluvních stran, které si, jak řekl, budou poskytovat pomoc všeho druhu, včetně vojenské.

Čtěte více

S tím souvisí další rozhodnutí Kremlu, a sice ponechat 7 600 vojáků v Gruzii na území těchto dvou separatistických republik.

Bezpečnost či další zdroj konfliktu?

"Ruští vojáci zůstanou na žádost parlamentů Jižní Osetie a Abcházie na území obou republik," informoval Lavrov.

Plán přichází den poté, co ruský prezident Medvěděv přislíbil, že Moskva stáhne z kavkazské republiky své jednotky za podmínky, že EU zde umístí své pozorovatele.

Ministr v úterý dále prohlásil, že navázání styků přispěje k míru a bezpečnosti oblasti a vydělají na něm všechny země, včetně Gruzie.

Rusko, které nad oběma separatistickými oblastmi drželo ochrannou ruku, bylo první zemí světa, která uznala jejich nezávislost. Druhou a zatím poslední je Nikaragua.

Ruské uznání, stejně jako způsob, jakým předtím Rusko odrazilo gruzínský pokus zjednat si vojensky znovu kontrolu nad Jižní Osetií, vyvolal ostrou reakci Západu. Jeho argumentaci ale oslabuje jeho podobný postup v Kosovu.