iran_raketa.jpgKdyž americká vláda přesvědčovala spojence v NATO o svých plánech na protiraketovou obranu v Polsku a České republice, uváděla nesprávné údaje. Tvrdí to skupina vědců z nejlepších amerických univerzit. Podle nich v rozporu s americkým tvrzením mohou střely z polského území za pomoci radaru v ČR zasáhnout balistické rakety vypálené z Ruska. Kdyby měly být střely zaměřeny proti íránské hrozbě, měly by prý být rozmístěny blíže Íránu.

Tyto závěry podporují ruskou kritiku navrhovaného systému. Podle americké Agentury pro raketovou obranu (MDA) jsou ale tvrzení vědců chybná. USA zdůrazňují, že systém má čelit hrozbě z Íránu a nemůže zneškodnit ruské rakety. Americká ministryně obrany Condoleezza Riceová označila ruské obavy za absurdní.

Antirakety ruské střely nezasáhnou, tvrdí Klvaňa

"Protiraketová obrana je jednoznačně namířena proti nebezpečí z rizikových států, například z Blízkého východu, ale v zásadě proti komukoliv, kdo by mohl vypálit balistické rakety směrem na Evropu nebo Spojené státy," řekl redakci iHNed.cz Tomáš Klvaňa, vládní zmocněnec pro komunikaci o radaru.

"Technicky je nemožné, aby antirakety z Polska zasáhly ruské rakety. Pokud by, čistě hypoteticky, Rusko vypálilo balistické střely na Evropu, rakety a radar ve střední Evropě by je nemohly zastavit, protože jsou moc blízko a nemohly by včas zareagovat. Pokud by Rusko střílelo na Spojené státy, Polsko by také nestihlo rakety vypálit včas a střely by mu uletěly," vysvětlil Klvaňa a zopakoval tak stanovisko Agentury pro raketovou obranu. Tvrzení amerických fyziků odmítl Klvaňa komentovat.

Vědci ale prohlašují, že tomu tak není a že protiraketové střely mohou zachytit ruské balistické rakety. Agentura podle nich podcenila o 30 procent rychlost protiraketových střel a o 14 procent přehnala rychlost ruských balistických raket. Aby čelily hrozbě íránských raket, měly by být umístěny blíž Íránu.

Klíčové chyby ve výpočtu nebo dezinformace?

Fyzik a dlouholetý kritik protiraketové obrany Theodore Postol z Massachusettského technologického institutu stanovisko Agetury pro raketovou obranu odmítá. "Tvrzení MDA (a Klvani, pozn. red.) není správné. A lze jen těžko pochopit, jak mohou mít něco tak základního špatně," řekl agentuře AP.

V rámci snah přesvědčit spojence a Rusko šéf MDA generál Henry Obering v Evropě předváděl prezentaci, podle níž plánované základny v Evropě jsou navrženy tak, aby mohly čelit raketám jen z Íránu. Spojenci tvrzení agentury nezpochybnili. Několik fyziků nicméně uvedlo, že Oberingova prezentace byla v klíčových bodech zavádějící a rozporuplná.

Agentura pro raketovou obranu ale nadále tvrdí, že rakety nemohou zasáhnout ruské mezikontinentální balistické rakety. "Nikdy bychom nic takového netvrdili, kdybychom nevěděli, že to je pravda," řekl mluvčí MDA Rick Lehner.

S čím vědci nesouhlasí

Jedna část Oberingovy prezentace ukazuje dráhu ruské rakety z bodu východně od Moskvy směrem na Washington. Kresbu provází nápis Obranné rakety nemohou dostihnout ruské rakety. "Vybrali jsme Polsko a ČR právě proto, že jsou optimální pro hrozbu z Íránu," řekl Obering 15. března po setkání s německými představiteli. "Obranné rakety by nebyly rozmístěny tak, aby mohly vůbec dostihnout ruské," zdůraznil.

Tyto závěry ale americká vědecká špička odmítá.