Podmínky pro záměry vlády prezidenta George Bushe ohledně systému amerického protiraketového systému v Česku a v Polsku ve středu stanovila Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu. Zákon, podobně jako předcházející norma o přidělení peněz do vojenského rozpočtu, stanovuje, že konstrukční práce na území České republiky a Polska mohou začít až po souhlasu hostitelských zemí. K tomuto účelu může Pantagon požádat o dodatečných 85 milionů dolarů, o něž Kongres snížil rozpočet na evropskou část systému.

Pentagon bude moci použít peníze až poté, kdy potvrdí Kongresu, že systém bude funkční. Poslanci také uložili ministru obrany, aby předložil nezávislou zprávu k tomuto plánu a návrh případných alternativních řešení. Parlament také požaduje větší spolupráci a těsnější propojení systému s NATO.

Senát zákon zřejmě také schválí, pak bude zbývat už jen Bushův podpis

Ustanovení jsou součástí zákona, který povoluje větší výdaje pro války v Iráku a Afghánistánu, informovala agentura Reuters. Zákon, pro který zvedlo ve 435členné sněmovně ruku 370 reprezentantů, zatímco 49 bylo proti, nyní směřuje do Senátu, kde se ale větší problémy nečekají. Následně musí novou normu ještě podepsat prezident George Bush.

Bílý dům chce vybudovat v rámci svého protiraketového systému radarovou stanici v Česku a umístit skupinu protiraketových střel v Polsku. Projekt odůvodňuje především hrozbou ze strany států, jako je Írán. Bushova vláda je rozhodnuta pokračovat v naplňování tohoto programu navzdory informacím amerických zpravodajských služeb z minulého týdne, podle nichž již Teherán na vývoji jaderné zbraně nepracuje.

Nové podmínky spojené s budováním protiraketového štítu už byly zakotveny v zákoně, který umožňuje Pentagonu vydat ve fiskálním roce 2008 na obranné projekty částku 506,9 miliardy dolarů. Fiskální rok 2008 začal 1. října letošního roku.

Zákon také vyslovuje souhlas s uvolněním dalších 189,4 miliardy dolarů na americké vojenské operace v Iráku a v Afghánistánu. Zvýšením těchto výdajů ale ještě musí odsouhlasit Senát.

Rusko je nadále proti radaru, považuje ho za ohrožení své bezpečnosti

Rusko, které se nikdy netajilo pochybnostmi kolem obav Bushovy administrativy vůči hrozbám z Íránu, považuje plány na vybudování části amerického obranného štítu v Evropě za ohrožení své bezpečnosti a rozhodně se proti nim staví.

Radarová stanice tohoto štítu má být umístěna v České republice, základna s deseti protiraketovými střelami v Polsku. Kongres sice už pro fiskální rok 2008 odmítl uvolnit finance na výstavbu základny v Polsku, zákonodárci ale mohou tuto věc ještě zvážit.

Zatímco hrozba z Íránu se zdá zpochybněna, obtížné nyní může být získání souhlasu s výstavbou základen na území ČR a Polska od tamějších vlád. Otazník nyní visí zejména nad postojem Varšavy, která má nového premiéra, jenž už deklaroval připravenost jednat o americké základně v Polsku nejen s Washingtonem, ale rovněž s Moskvou.