hurikan-gustav-usa__192x128_.jpgVětšina počítačových modelů, které jsou používány k předpovídání trasy hurikánů, ukazuje, že Gustav zamíří k Louisianě a Texasu. Místní ropná zařízení produkují čtvrtinu americké ropy a 15 procent zemního plynu. V roce 2005 tuto oblast zasáhly ničivé hurikány Katrina a Rita.

Sedmá bouře letošní atlantické sezony zasáhla pobřeží jižní části Haiti s větrem dosahujícím 145 kilometrů za hodinu. Už v úterý večer ale rychlost větru klesla na 110 kilometrů v hodině, tedy pod hranici síly hurikánu.

"Gustav se přesouvá zpátky nad vodní hladinu a očekává se, že dnes znovu nabere síly hurikánu," uvedli meteorologové z amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) v Miami. "Podstatnější zesílení je předpovídáno na čtvrtek, kdy by se Gustav mohl stát hurikánem druhé kategorie, až bude procházet mezi Kubou a Jamajkou."

Čtěte také

Pokud by se Gustav stal hurikánem třetí a vyšší kategorie, až se přesune jižně od Kuby západním směrem nad hlubší a teplejší vody, které dodávají hurikánům sílu, byl by prvním od hurikánu Wilma v roce 2005. "Pokud se tudy Gustav protáhne ... do Mexického zálivu, pak by mohl zesílit na kategorii čtyři nebo pět nad teplými vodami zálivu," varuje soukromá meteorologická společnost AccuWeather.

Ropné společnosti už se na tuto možnost začaly připravovat. Největší producent v oblasti, společnost Royal Dutch Shell, oznámila, že ve středu začne evakuovat své zaměstnance z ropných plošin. Na hrozbu zareagovaly i ceny ropy, které v úterý stouply.