Od středy, kdy se situace na hranici Izraele a pásma Gazy vyhrotila, přišla při izraelských leteckých a pozemních úderech o život zhruba stovka Palestinců, z části civilistů. V oblasti dochází k největšímu krveprolití od konce tzv. "šestidenní války" v roce 1967. Izrael zintenzivnil své operace poté, co raketa odpálená z pásma ve středu zabila jednoho Izraelce ve městě Sderot.

I přes vojenský zásah na palestinském území, vypalování raket na Izrael z Gazy pokračuje. V neděli jich radikálové ze hnutí Hamas vypálili padesát, rakety zabily tři lidi.

Palestinský prezident Abbás odsoudil izraelskou reakci na ostřelování Izraele palestinskými radikály s tím, že se oběťmi Izraelců stávají i nevinní lidé, a vyzval ke svolání mimořádného zasedání Rady bezpečnosti OSN. Abbás žádá, aby rada udělala vše, co je třeba k zastavení masakrů v pásmu.

Konflikt může vážně narušit izraelsko-palestinské mírové rozhovory, které znesvářené národy obnovily po sedmi letech na listopadové konferenci v americkém Annapolisu. Palestinský prezident Abbás sice nařídil přerušení mírových rozhovorů, nenaznačil však, zda to bude znamenat úplný konec obnovené snahy o dohodu.

Rada bezpečnosti OSN se v neděli v New Yorku na Abbásovu výzvu sešla. Vyzvala Izrael a palestinské ozbrojence, aby ukončili veškeré násilnosti. Izraelský útok na Gazu odsoudila i Evropská unie. Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna Izrael na palestinské raketové útoky zareagovala nepřiměřeně tvrdě. Zárověň vyzval Palestince, aby odstřelování ukončili.

"Izrael má právo na sebeobranu, ale ne použitím nepřiměřené a naprosto přehnané síly, která připravila o život či zranila tolik civilistů, a to včetně dětí. Vyzývám Izrael, aby od těchto útoků upustil," prohlásil Pan Ki-mun.

Izrael vojáky z Gazy nestáhne

Rada bezpečnosti nemá na současný konflikt jednotný názor. USA tradičně stály na straně Izraele a nepovažují izraelský zákrok za přehnaný, Libye se postavila na palestinskou stranu a izraelský útok tvrdě odsoudila. Rada se má příští týden sejít znovu, aby se pokusila vytvořit jednotnější přístup.
 
Stálý palestinský pozorovatel při OSN Rijád Mansúr označil všechny akce, k nimž přistoupil Izrael, a to včetně uzávěry hraničních přechodů s pásmem Gazy, za válečné zločiny. "Mezinárodní právo takové činy jasně zakazuje, okupační síla se jich dopouští v takovém měřítku a s takovým záměrem, že to má rozsah válečných zločinů," řekl.

Zástupce izraelského velvyslance při OSN Daniel Carmon obvinění z válečných zločinů odmítl. Ze situace v Gaze obvinil palestinské militantní hnutí Hamas, které dostalo pásmo pod svou kontrolu v červenci loňského roku, a upozornil, že za raketovými útoky proti Izraeli jsou právě bojovníci Hamasu. "Odpovědnost za situaci v Gaze a za násilí nese pouze Hamas," prohlásil Carmen.

Izrael jasně naznačil, že útok na Gazu zarazit nehodlá. "Nemáme v úmyslu zastavit boj proti teroristickým organizacím, ani na jedinou minutu," řekl dnes na schůzi svého kabinetu izraelský premiér Ehud Olmert.