gaza-palestinci__192x128_.jpgBenzín dochází, Palestinci si začali upravovat auta tak, aby jezdila i na olej na vaření. "Všude se dostáváme pozdě," stěžují si obyvatelé pásma Gazy.

V titulních zprávách se znovu objevují pár měsíců po "době temna", kdy neměli čím svítit. Tentokrát se kvůli izraelskému embargu ztenčily na minimum zásoby pohonných hmot.

OSN hrozí, že přestane rozvážet humanitární pomoc, na níž je v pásmu Gazy závislý téměř každý. I cena oleje na vaření už navíc kvůli vysoké poptávce stoupla na dvojnásobek, a tak lidé přestávají jezdit úplně.

Nefungují školní autobusy, taxíky a už týden se neodvážejí odpadky.

Stížnosti ve čtvrtek tlumočil palestinský prezident Mahmúd Abbás přímo v Bílém domě, kde jednal s prezidentem Georgem W. Bushem. Pět měsíců poté, co si USA, Izrael a Palestinci slíbili, že uzavřou do roka mír, ale sami začínají o tomto cíli pochybovat.

Čtěte více

Hrdinou je Ahmadínežád

"Mnoho času nezbývá," varoval Abbás ve středu, při večeři s americkou ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou.

Z Gazy dopadají rakety na Izrael, což je důvodem, proč židovský stát přiškrtil dodávky paliva.

Krachem skončilo i středeční jednání o Palestině v OSN, západní účastníci je na protest opustili poté, co libyjský velvyslanec přirovnal situaci Palestinců k holocaustu.

Se Západem spolupracující, ale doma slabý prezident Mahmúd Abbás, podle průzkumů není pro Araby "vůdce". Když nedávno položila agentura Zogby International v arabských zemích od Maroka po Saúdskou Arábii otázku, kterého politika nejvíc obdivují, dostalo se jí jednoznačné odpovědi: Hrdiny jsou ti, kteří nejhlasitěji vzdorují Americe a Izraeli.

Na prvním místě vůdce libanonského Hizballáhu, Hasan Nasralláh, prohlašující o Izraeli, že "sionistická entita musí být smetena ze světa". Druhý je politik, který nedávno označil Izrael za "špinavého mikroba" a "divoké zvíře" - íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. A za ním následuje syrský prezident Bašár Asad a terorista Usáma bin Ládin.

Jen polovina oslovených věří, že Palestinci v brzké době uzavřou mír s Izraelem, a nezměnil se ani názor na George W. Bushe - v žebříčku neoblíbených politiků mu patří první místo.

Více než Abbásovo umírněné hnutí Fatáh obdivují Arabové radikální hnutí Hamás, které ovládá palestinskou Gazu a blokuje jakoukoli dohodu s Izraelem.

Mír se Sýrií?

Zatímco mír s Palestinci se jeví jako velmi vzdálený, objevují se naopak zprávy, že Izrael začíná mít blíže k míru s jiným nepřítelem, sousední Sýrií.

Jeruzalém a Damašek, oficiálně bez diplomatických vztahů, zřejmě tajně vyjednávají dohodu.

"Informovali mě o připravenosti Izraele stáhnout se z Golanských výšin výměnou za mír se Sýrií," potvrdil ve čtvrtek syrský prezident Bašár Asad předchozí zprávy o nabídce "mír za Golany", učiněné tento týden skrze zprostředkující Turecko.

Židovský stát jeho výrok nevyvrátil. "K Asadovým výrokům nemáme žádný zvláštní komentář," prohlásil mluvčí izraelské vlády Mark Regev.

O tom, že probíhají zákulisní rozhovory, není sporu. "Golany jsou nám drahé, nikdo nespěchá, aby se jich vzdal," upozornil izraelský ministr Jicchak Hercog. "Ale fakt, že obě strany jednají o míru, je pozitivní."